بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۱ فروردین، ۱۳۹۷ | Wednesday, 21 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

نوسازی مسکن روستایی جواب داد

کد خبر: 39420 Print This Post
۰۴ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۲:۱۲
نوسازی مسکن روستایی جواب داد

http://www.bananews.ir/ عصر ایران با مقایسه دو زلزله مشابه در روستاها ، از سیاست نوسازی مسکن روستایی دولت تقدیر کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عصر ایران نوشت: در ساعت ۳۰ : ۲۲ دوم بهمن ۱۳۹۱ ، “سیرچ” کرمان بر اثر زلزله ای به قدرت ۵٫۵ ریشتر لرزید و این نگرانی به وجود آمد که این نیمه شب زمستانی ، تبدیل به فاجعه‌ای برای روستاییان این منطقه شود.

اما دیری نپایید که خبر خوشی از کرمان رسید: واحدهای امداد و نجات ، همه روستاهای منطقه را گشتند و خوشبختانه اثری از تلفات جانی نیافتند ؛ تلفات مالی هم بسیار محدود بود.

تقویم را به سمت روزهای سپری شده ، ورق می زنیم و به شامگاه پانزدهم آذر ۱۳۹۱ می رسیم: آن شب ، زلزله ای با قدرت مشابه (۵٫۵ ریشتر) در منطقه زهان استان خراسان جنوبی به وقوع پیوست.

امدادگران خراسانی اما، همانند همکاران کرمانی شان ، خوش خبر نبودند؛ آن زلزله ۳۱ کشته و مجروح برجای گذاشت و همین چند روز پیش ، بازماندگان داغدار ، بر سر خاک عزیزانشان ، مراسم چهلم شان را برگزار کردند.

علت این دو سرنوشت متفاوت چیست و چرا روستاییان سیرچی از زلزله ۵٫۵ ریشتری جان سالم به در بردند و روستانشینان زهانی ، قربانی زمین لرزه ۵٫۵ ریشتری شدند؟

پاسخ را باید در نوسازی بافت‌های فرسوده روستایی جست و جو کرد ؛ رویکردی که در دولت نهم و دهم ، با جدیت – و هر چند با مشکلاتی – اتخاذ و دنبال شده است.

نقدهای موجود بر دولت احمدی نژاد ، نافی اقدامات مثبت انجام شده در این حوزه نیست و اساساً قرار نیست همه کارهایی که به نفع مردم است ، در برابر دیدگان شهرنشینان و آنلاین‌های اینترنتی باشد تا مورد تحسین قرار بگیرد.

منصفانه باید گفت که دولت احمدی نژاد در نوسازی ، مقاوم‌سازی و بازسازی خانه‌های روستایی ، اقدامات ارزشمندی انجام داده است و یکی از ثمرات این اقدامات نیز ، زنده ماندن روستاییان منطقه سیرچ کرمان در زلزله اخیر است. چه آن که اگر خانه‌های آنان ، مقاوم‌سازی نمی‌شد ، حتماً در صبح روز زلزله ، تیتر “فلان تعداد کشته و مجروح در زلزله سیرچ” ، بر تارک رسانه‌ها می‌نشست.

حدود ۴۰ درصد از خانه‌های کشور را خانه‌های روستایی تشکیل می‌دهند. در طول ۸-۷ سال اخیر ، بالغ از یک میلیون خانه روستایی ، با همکاری دولت و روستاییان ، مرمت ، مقاوم‌سازی و حتی نوسازی شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

مقایسه دو حادثه مشابه هم در زهان و سیرچ ، که در اولی ، به گفته بخشدار زهان تخریب خانه‌های روستایی دچار تخریب صد در صدی شدند و در دومی ، اتفاق خاصی نیفتاد ، هم درستی گزینه نوسازی را مؤکد می‌کند و هم، باید انگیزه‌ای مضاعف برای مردم و دولت برای تسریع در مقاوم‌سازی بافت‌های روستایی شود، چه آن که بافت‌های شهری، عمدتاً در برابر “زلزله‌های متوسط” ، مقاوم هستند و این روستاها هستند که حتی گاه ، با زلزله‌های زیر ۵٫۵ ریشتر هم دچار تلفات جانی و مالی می‌شوند.

بنابراین ، ضمن تحسین رویکرد دولت و قدرشناسی نسبت به همه مسوولانی که در این عرصه “به مردم خدمت کرده‌اند” ، امیدواریم روزی برسد که همه شهرها و روستاها در برابر “زلزله‌های مهیب” نیز مقاوم شوند کما این که در بسیاری از کشورها ، زلزله‌های ۵٫۵ ریشتری ، صرفاً یک شوخی‌اند و زلزله‌های بالای هفت ریشتر نیز صرفاً یک خبر عادی که عبارت “تلفاتی نداشته” شاه بیت همه آنهاست. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها