بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۳۰ خرداد، ۱۳۹۷ | Wednesday, 20 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تخریب خانه‌ها در مناطق زلزله‌زده نشانه ضرورت شتاب در نوسازی روستایی است

کد خبر: 2676 Print This Post
۱۸ دی ۱۳۸۹ | ۰۸:۴۱
تخریب خانه‌ها در مناطق زلزله‌زده نشانه ضرورت شتاب در نوسازی روستایی است

www.BanaNews.irمدیر بخش مهندسی زلزله مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن معتقد است: بازدیدهای میدانی از مناطق زلزله‌زده در کشور نشان می‌دهد برنامه نوسازی خانه‌های روستایی باید با شتاب بیشتری دنبال شود.

به گزارش بنانیوز به نقل از ایرنا،’علی بیت اللهی’ روز شنبه اظهار داشت: زلزله‌هایی که در کشور به تازگی رخ داده، مساله نوسازی، ایمن سازی و مقاوم سازی مسکن روستایی را بیش از گذشته ضروری می سازد.

وی گفت: با اجرای برنامه نوسازی و بهسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی زیر نظر بنیاد مسکن به میزان قابل ملاحظه‌ای نسبت به گذشته وضعیت این بخش بهبود یافت، اما نیاز به شتاب بیشتری در این بخش وجود دارد.

بیت اللهی تاکید کرد: زلزله جان انسان‌ها را نمی گیرد اما خانه‌های فرسوده و ناپایدار در برابر زلزله حیات افراد را به مخاطره می‌اندازد.

وی یادآور شد: براساس آمارهای منتشر شده زلزله پنجم دی ماه ۱۳۸۲ بم، جان ۳۲ هزار نفر را گرفت و ۲۵ هزار واحد مسکونی شهری و معادل این رقم در روستاها، خانه ویران شد.

این متخصص زلزله افزود: کشور ما حدود ۶۵ هزار روستا دارد و یک سوم جمعیت کشور نیز در این مناطق ساکن هستند و لازم است برای حفظ جان‌ها بویژه واحدهای مسکونی آنان را به نقاطی ایمن تبدیل سازیم.

سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۸۵ نشان می‌دهد که بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی وجود دارد.

بیت اللهی اضافه کرد: ابعاد روستایی نیز در کشور گسترش یافته و برای حفظ ایمنی بیشتر افراد باید ساخت و سازها زیر نظر دستگاه مسئول که بنیاد مسکن تعیین شده است، صورت گیرد.

براساس برنامه چهارم توسعه (۸۸ -۱۳۸۴)سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی تحت پوشش طرح نوسازی و مسکن روستایی قرار گرفت و باید این طرح در سال‌های پنجمین برنامه توسعه نیز تداوم یابد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها