بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 20 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

پنج قلم افزایه‌های سیمان حفاری در مقیاس آزمایشگاهی در کشور تولید شد

کد خبر: 9017 Print This Post
۲۴ فروردین ۱۳۹۰ | ۱۰:۴۰
پنج قلم افزایه‌های سیمان حفاری در مقیاس آزمایشگاهی در کشور تولید شد

www.BanaNews.irمحققان پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی در راستای دستیابی و بهینه‌سازی دانش فنی تولید پنج قلم افزایه‌های سیمان حفاری موفق به تهیه این اقلام در مقیاس آزمایشگاهی شدند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) نرمین بهرامی، مجری طرح و عضو هیات علمی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا، هدف از اجرای این طرح را در وهله اول شناسایی ساختار این افزایه‌ها به منظور دستیابی به فرمولاسیون و روش تولید آن در جهت خودکفایی کشور دانست.

وی با بیان اینکه این افزایه‌ها در هنگام عملیات سیمان‌کاری چاه‌های نفت استفاده می‌شوند، افزود: برای اینکه دوغاب سیمان ویژگی‌های لازم مانند قابلیت پمپاژ، مقاومت فشاری و دمایی، ممانعت از نفوذ گاز، کنترل میزان آب و … را داشته باشد کاربرد این افزایه ها ضرورت بالایی دارد.همچنین عملیات سیمان‌کاری بدون استفاده از این افزایه‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.

بهرامی تصریح کرد: تاکنون این پنج قلم افزایه‌ از خارج کشور تهیه می‌شد اما محققان پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی با انجام مطالعات فراوان، ساختار آنها را شناسایی و مشابه این افزایه‌ها را در مقیاس آزمایشگاهی تهیه کرده اند.

وی ادامه داد: نمونه‌های آزمایشگاهی تهیه شده به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ارسال شده و در حال بررسی است. البته تلاش محققان این طرح برای اخذ تاییدیه افزایه‌ها ادامه داشته و امیدواریم با هماهنگی و بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات داخلی در آینده نزدیک نمونه های میدانی تولید و جهت تست عملیاتی به اداره کل حفاری مناطق نفت خیز جنوب ارسال شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها