بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۵ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Wednesday, 25 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ابداع نانوحسگری با قابلیت شناسایی نشتی خطوط لوله

کد خبر: 86 Print This Post
۰۱ آذر ۱۳۸۹ | ۱۳:۲۱

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود به کمک روش‌های نانومحاسباتی، موفق به شبیه‌سازی نانوحسگری مبتنی بر نانولوله‌های کربنی شدند که در دمای اتاق کار می‌کند.

شاسا-دکتر لیلا مهدویان، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود گفت: اغلب حسگرهای فلزی در دمای بالای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. با ابداع حسگری بر پایه‌ نانولوله کربنی تک‌جداره، می‌توان آن را در دمای اتاق مورد استفاده قرار داد. وی افزود: حسگرهای تهیه شده از نانولوله‌های تک‌دیواره، دارای حساسیت بالایی هستند و در دمای اتاق، واکنش سریعی دارند. از این نانوحسگرها می‌توان برای تشخیص مواد در غلظت‌های بسیار پایین و با سرعت بالا استفاده کرد.


دکتر مهدویان گفت: برای شبیه‌سازی این نانوحسگر از روش‌های مونت‌کارلو و لانگوین بهره گرفته‌ شده و نتایج قابل قبولی نسبت به شناسایی و حساسیت به برخی الکل‌ها و نیز برخی آلاینده‌های زیست‌محیطی به دست آمده است. به گفته وی از این نانوحسگرها می‌توان در شناسایی شروع خوردگی و پیشرفت آن در قطعات فلز که همواره خسارات بسیار زیادی را به دنبال دارد و همچنین در شناسایی نشتی‌های خطوط لوله استفاده کرد. این فعالیت با حمایت مهندس سیدحسین قربانی و همکاری دکتر مجید منجمی انجام شده و جزئیات آن در Microelectronics Journal منتشر شده‌ است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها