بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 25 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

توسعه فیبر نوری به منازل نشان از آمادگی ایران در گسترش فناوری دارد

کد خبر: 4834 Print This Post
۱۷ بهمن ۱۳۸۹ | ۱۰:۳۵
توسعه فیبر نوری به منازل نشان از آمادگی ایران در گسترش فناوری دارد

www.BanaNews.irوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به بحث ارتباطات باند پهن تاکید کرد: بحث توسعه فیبرنوری به منازل نشان از آمادگی ایران در مورد توسعه فناوری های نو دارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از مهر، رضا تقی ‌پور صبح امروز یکشنبه در پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات با عنوان “رگولاتوری” به پیشرفتهای صنعتی و کسب رتبه های جهانی ایران پس از استقلال سیاسی اشاره کرد و اظهار داشت: امروزه تاثیر ICT در جوامع، اقتصاد، مباحث سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بر هیچ کس پوشیده نیست و به همین دلیل این حوزه اساسا به عنوان یک حوزه تحول ساز معرفی می شود.

وی با تاکید بر نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان موتور محرک تمامی جوامع و حرکت به سمت شکل گیری جوامع دانش بنیان گفت: در این راستا اگر حمایت‌ها و هدایت‌ ها را در جهت محورهای توسعه ای به کار نگیریم نه تنها در راستای تعالی این حوزه گام برنداشته بلکه مانعی برای پیشرفت سایر حوزه‌ها نیز خواهیم بود.

تقی پور با بیان اینکه در کشور ما از دیرباز به مقوله توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات توجه شده است ادامه داد: ایران جزو اولین کشورهایی است که در اتحادیه جهانی مخابرات عضویت یافته و سعی کرده از دانش دیگر کشورها استفاده کند.

وی اصلی ترین بحث در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را نظام دهی و رگولاتوری عنوان کرد و گفت: تئوری های مختلفی در دنیا برای نظام دهی و نظام بخشی قوانین و مقررات با هدف توسعه جوامع وجود دارد. در این راستا در کشور ما نیز باید واژه “رگولاتوری” که یک لغت وارداتی است به عنوانهایی همچون نظام دهی و نظام بخشی در این حوزه تبدیل شود که در این راستا لازم است فرهنگستان زبان و ادب فارسی موضوع را دنبال کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ارتباطات روستایی و ایجاد دفاتر ICT روستایی را از جمله محورهای برجسته در راستای اهداف توسعه ICT کشور عنوان کرد که می تواند مبنای دیگر کشورها قرار گیرد و ادامه داد: سال گذشته در اجلاس اتحادیه جهانی مخابرات در ژنو، بسیاری از کشورهای اروپایی، آفریقایی، آسیایی و آسیای میانه خواستار استفاده از تجربه ایران در کشورشان شدند.

تقی‌پور با اشاره به جایگاه مناسب ارتباطات صوتی و دیتا در کشور تصریح کرد: اما در حوزه ارتباطات تصویری نیازمند توجه جدی هستیم و شاید یکی از دلایل این عدم پیشرفت آن فقدان نظریه ها، دانش و تئوری های مقررات در این حوزه است.

وی با اشاره به بحث ارتباطات باند پهن تاکید کرد که بحث توسعه فیبرنوری به درب منازل نشان از آمادگی ایران در مورد توسعه فناوری های نو دارد. همچنین تولید محتوا یکی از نقاط قوت کشور ما است که این توانایی می تواند به صادرات محتوای دیجیتالی بیانجامد.

تقی پور با اشاره به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله کشور مبنی بر کسب رتبه های ممتاز علم و فناوری در منطقه گفت: تا رسیدن به این جایگاه فاصله زیادی داریم که این امر نیاز به حرکت با سرعت بیشتر در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را ضروری می سازد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها