بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۷ اسفند، ۱۳۹۶ | Monday, 26 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

شبیه ساز باران قابل حمل در کشور ساخته شد

کد خبر: 42614 Print This Post
۲۰ فروردین ۱۳۹۲ | ۰۶:۴۸
شبیه ساز باران قابل حمل در کشور ساخته شد

http://www.bananews.ir/محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت دستگاه شبیه­‌ساز باران قابل حمل در ابعاد کوچک شدند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این دستگاه توسط مهندس حامد شهابی­ نژاد، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی-خاکشناسی گرایش فیزیک و حفاظت خاک دانشگاه صنعتی اصفهان با راهنمایی دکتر محمد رضا مصدقی، عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی این دانشگاه و نیز با همکاری مجتبی هاشمی از گروه مکانیک ماشین­های کشاورزی این دانشکده طراحی و ساخته شده است.

دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان با تأکید بر اهمیت انجام پژوهش درباره تأثیر بارندگی بر رواناب و فرسایش خاک در مراتع، جنگل­ها، اراضی کشاورزی و محدوده­های شهری و روستایی گفت: بررسی این اثرات با روش­های مختلفی صورت می­گیرد که مهم­ترین آن استفاده از ابزارهای شبیه­ ساز به منظور ایجاد بارش روی سطح خاک به روش مصنوعی و مشابه با شرایط طبیعی است.

شهابی­‌نژاد بزرگی ابعاد، عدم امکان کاربرد در مراتع کوهستانی و عدم سهولت استفاده را مهم­ترین محدودیت­ها در استفاده از شبیه­‌سازهای باران موجود در داخل کشور عنوان کرد و افزود: بر این اساس طرح ساخت شبیه­‌ساز باران قابل حمل به منظور بهره­‌گیری در مناطق کوهستانی و صعب العبور حوزه­‌های آبخیز کشور در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: دستگاه ساخته­ شده در این پژوهش، از مزایای متعددی برخوردار است که ابعاد کوچک، قابلیت حمل آسان، امکان تغییر شدت بارش و نیز توانایی شبیه­‌سازی اثر باد به هنگام بارندگی از جمله آن­هاست.

دانشجوی مبتکر دانشگاه صنعتی اصفهان قابلیت بهره­‌برداری در محیط­ های آزمایشگاهی و صحرایی و نیز مناطق کوهستانی، مرتفع و شیب­دار را از دیگر قابلیت­های این دستگاه بیان کرد و افزود: ایجاد بارندگی با شدت­های مختلف، تعیین حساسیت خاک به فرسایش، اندازه­‌گیری مقدار فرسایش و هدرروی خاک در زمان بارندگی، اندازه­‌گیری نفوذپذیری خاک و اندازه­‌گیری مقدار رواناب ناشی از بارندگی از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه است.

شهابی­‌نژاد با اشاره به کاربردهای مختلف شبیه­‌ساز باران قابل حمل در علوم کشاورزی و منابع طبیعی گفت: ارزیابی اثر مدیریت آبخیز بر فرسایش­ پذیری خاک، بررسی اثر پوشش گیاهی بر فرسایش­ پذیری خاک، ارزیابی اثر چرای دام و آتش­ سوزی بر فرسایش خاک و بررسی اثر شدت بارش بر فرسایش خاک از جمله مهم­ترین کاربردهای این دستگاه است.

 

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با توجه به شرایط تحریم­ها و نیاز محققان به این دستگاه، شبیه­‌ساز باران ساخته شده در دانشگاه صنعتی اصفهان ضمن صرفه اقتصادی بسیار بالا، نقش بسزایی در پیشبرد علوم مرتبط با منابع طبیعی داشته باشد.

شبیه­‌ساز باران قابل حمل ساخته­ شده توسط محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان هم اینک مراحل ثبت نهایی به منظور تجاری­ سازی و تولید انبوه را پشت سر می­‌گذارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها