بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ اسفند، ۱۳۹۶ | Thursday, 22 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مقاوم سازی ساختمان‌ها در مقابل انفجار با نانوفوم

کد خبر: 42464 Print This Post
۱۷ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۱:۱۵
مقاوم سازی ساختمان‌ها در مقابل انفجار با نانوفوم

http://www.bananews.ir/محققان قصد دارند از نانوفوم برای افزایش مقاومت جلیقه های ضد گلوله و حفاظت از ساختمان ها در برابر انفجار استفاده کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حال حاضر دانشمندان با الهام از اسفنج دریایی به دنبال طراحی و ساخت جلیقه های ضد گلوله بهتر هستند، اما محققان قصد دارند از فوم ها به خصوص نانوفوم های ویژه برای ساخت جلیقه ها استفاده کنند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو به سرپرستی «یو کیائو» در حال ساخت فوم هایی بوسیله مخلوط کردن چند جفت مواد در سطح مولکولی هستند.

سپس یکی از این مواد از طریق اسید یا احتراق از بین می رود و فضای اشغال شده توسط ماده هدف به صورت منافذ ریز درون ماده باقی می مانند.

اندازه این منافذ بسیار مهم هستند. زمانی که فوم های معمولی در معرض برخوردهای ناگهانی و شدید قرار می گیرند، انرژی در یک ناحیه موضعی جذب می شود که می تواند به شکست ساختاری منجر شود؛ اما زمانی که منافذ به اندازه کافی کوچک باشند، این انرژی بشکل بی خطر در سراسر منطقه برخورد پراکنده می شود.

ساختار نانوفوم شامل ۵۰ تا ۸۰ درصد منفذ با اندازه های بین ۱۰ نانومتر تا ۱۰ میکرون است. درجات مختلف نانوفوم ها در تست تفنگ گاز در آزمایشگاه با ضربات شدید مورد آزمایش قرار گرفته و آسیب های وارده توسط میکروسکوپ الکترونی اسکن شده اند.

نتایج اولیه نشان می دهد که نانوفوم ها با اندازه منافذ بیش از ۱۰ نانومتر بهترین توانایی را برای جذب ضربات شدید و موج انفجار دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها