بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۲ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 22 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

پیش‌بینی سیل با استفاده از روش آستانه بارش

کد خبر: 3753 Print This Post
۰۲ بهمن ۱۳۸۹ | ۱۱:۳۳
پیش‌بینی سیل با استفاده از روش آستانه بارش

www.BanaNews.irمحقق دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به پیش‌بینی سیل با استفاده از روش آستانه بارش براساس عامل توزیع مکانی شد.

به گزارش بنانیوز به نقل از خبرگزاری فارس، سعید گلیان دانش‏آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری این طرح گفت: این تحقیق به منظور توسعه روش و محاسبه آستانه‏های بارش برای صدور هشدار سیل با تأکید بر عامل عدم قطعیت توزیع مکانی بارش انجام شده است که در الگوریتم پیشنهادی توزیع مکانی بارندگی در قالب روش مونت کارلو در نظر گرفته می‏شود و بارش بدون بعد زیر حوضه‏ها به عنوان ورودی مدل تولید و دبی حداکثر در خروجی حوضه شبیه‏سازی می‏شود.

وی افزود: استخراج منحنی‏‏های آستانه بارش با در نظر گرفتن توزیع مکانی بارندگی، استخراج منحنی‏های آستانه بارش به صورت احتمالاتی، استفاده از روش کاپولا برای مدل سازی وابستگی مکانی بارش در زیر حوضه‏ها و تحلیل زمان پیش هشدار در روش آستانه بارش برای منحنی‏های احتمالات مختلف از جمله قابلیت‏ها و مزایای این پروژه است.

گلیان با اشاره به اینکه وزارت نیرو، شرکت‏های آب منطقه‏ای، ستاد حوادث غیرمترقبه و سازمان مدیریت بحران از جمله صنایعی هستند که می‏توانند از این پروژه استفاده کنند، خاطرنشان کرد: امکان پیاده‌سازی روش توسعه داده شده در این تحقیق برای همه حوضه‏های آبریز سیل خیز در کشور وجود دارد و با اجرای آن خسارات جانی و مالی وقوع سیل کاهش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: تاکنون ۲ مقاله ISI از این پروژه در مجلات Hydrological Processes, Water Resources management پذیرفته شده است.

این پروژه در قالب رساله دکترای مهندسی عمران گرایش آب دانشگاه صنعتی امیرکبیر به راهنمایی رضا مکنون و بهرام ثقفیان انجام شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها