بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۷ خرداد، ۱۳۹۷ | Monday, 28 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مواد پوزولان و تاثیر استفاده آن ها در افزایش دوام و پایداری بتن

کد خبر: 21877 Print This Post
۲۸ آذر ۱۳۹۰ | ۱۱:۲۵
مواد پوزولان و تاثیر استفاده آن ها در افزایش دوام و پایداری بتن

http://www.bananews.ir/عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین گفت: استفاده از مواد پوزولان (سیلیسی، آلومینیومی) باعث افزایش دوام، پایداری و کاهش هزینه های اجرای سازه های بتنی در کشور می شود و در همه سازه ها قابل استفاده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) جواد پور شریفی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در سمینار” آشنایی با مواد پوزولان و تاثیر استفاده آن ها در افزایش دوام و پایداری بتن” هم زمان با هفته پژوهش در سالن آمفی تئاتر علامه رفیعی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اظهارداشت: یکی از موضوعات ناشناخته در دروس تکنولوژی بتن در رشته مهندسی عمران موضوع استفاده از مواد پوزولان در سازه هاست.

وی افزود: استفاده از مواد پوزولان باعث کاهش هزینه های تولید، افزایش کارآیی در بتن تازه، دوام و پایداری بتن در بتن های سخت شده می شود به همین دلیل می توان از مواد پوزولان در اجرای سازه های بتنی استفاده کرد. این استاد دانشگاه تصریح کرد: از طرفی استفاده از مواد پوزولان مصنوعی که پسماند سایر صنایع هستند، موجب کاهش مشکلات زیست محیطی می شود. وی به ترکیب مواد پوزولان اشاره کرد و گفت: مواد پوزولان از ترکیب سیلیس و یا سیلیس آلومینیوم به دست می آید که به تنهایی خاصیت سیمانی شدن ندارد ولی در صورت استفاده از مواد سیمانی، افزایش مقاومت بتن، دوام و پایداری حاصل می شود.

این استاد دانشگاه یادآورشد: ایران دارای معادن زیادی از پوزولان طبیعی در مناطق مختلف است و از طرف دیگر در بخش پسماند بعضی از صنایع از جمله ذوب آهن که پسماند آن سرباره نامیده می شود و یا در تولید آلیاژهای مختلف فلزات، دوده سیلیسی(میکرو سیلیس) به عنوان پسماند باقی می ماند و هم چنین در صنایعی که از زغال سنگ استفاده می کنند پسماند آن به عنوان خاکستر بادی(خاکستر سبک) نامیده می شود که می توان در صنعت ساختمان و تولید انواع بتن از آن استفاده کرد که این کار به افزایش دوام پایداری سازه های بتنی در مقابل حملات شیمیایی و فیزیکی محیط محل سازه کمک می کند.

پورشریفی با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در خصوص کاربرد مواد پوزولان در مرکز تحقیقات صنعت ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین گفت: در این مرکز در زمینه استفاده از مواد پوزولان مصنوعی از جمله خاکستر بادی مواد روباره آهن گذاری و میکرو سیلیس و ساخت بتن، تحقیقات خوبی انجام شده و نتایج آزمایشگاهی بسیار مطلوبی نیز به دست آمده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها