بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۵ خرداد، ۱۳۹۷ | Saturday, 26 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ارائه روشی مناسب برای ساخت سد زیرزمینی بتنی توسط محققان کشور

کد خبر: 17870 Print This Post
۲۹ شهریور ۱۳۹۰ | ۰۹:۴۵
ارائه روشی مناسب برای ساخت سد زیرزمینی بتنی توسط محققان کشور

http://www.bananews.ir/پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به ارائه روشی مناسب برای ساخت سد زیرزمینی بتنی شدند که حجم عملیات خاکبرداری و پر کردن ترانشه ایجاد شده در آن، کمتر از ۵ درصد روش سنتی است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ، سدهای زیرزمینی به عنوان راه حل مناسبی برای ذخیره آب در مناطق دارای آب و هوای خشک استفاده می‌شوند. پارامترهای زیادی در انتخاب مکان مناسب جهت احداث سدهای زیرزمینی در نظر گرفته می‌شوند که پارامترهای زمین شناسی مهندسی از آن جمله هستند.

مهدی قائدامینی، کارشناس ارشد زمین‌شناسی مهندسی دانشکده علوم پایه دانشگاه تربیت مدرس ضمن بیان مطلب فوق در مورد طرح تحقیقاتی خود گفت: در این پژوهش علاوه بر بررسی پارامترهای زمین شناسی مهندسی مؤثر در انتخاب ساختگاه سد زیرزمینی، به بررسی تأثیرات برخی از این پارامترها نظیر زاویه اصطکاک داخلی مصالح، مدول الاستیک مصالح، دانسیته مصالح، هدایت هیدرولیکی مصالح و چسبندگی، در تغییر شکل بدنه و میزان نشت و سرعت نشت از بدنه سد زیرزمینی به وسیله نرم افزار plaxis پرداخته شد و مشخص شد که ساخت سد زیرزمینی حتی با ضخامت کم نیز دارای ضریب اطمینان بسیار بالا و تغییر شکل ناچیز است و نیز مهمترین و حساس‌ترین پارامتر «هدایت هیدرولیکی مصالح» است.

وی افزود: نتایج مدل سازی با مصالح مختلف نشان داد که ساخت بدنه سد از مصالح SC، GC و بتن پلاستیک، نتایج مناسبی را به دست می‌دهد، اما با توجه به چسبندگی ناچیز مصالح ساختگاه سد زیرزمینی ماست بندی اردستان (مطالعه موردی) و حجم خاکبرداری و خاکریزی بسیار زیاد برای ساخت بدنه‌یی از مصالح خاکی، ساخت بدنه سد به شکل عمودی با ضخامت دو متری از بتن پلاستیک نسبت به دیگر گزینه‌ها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. در آخر نیز سه روش مناسب برای ساخت سد زیرزمینی بتنی، جهت جایگزینی روش ساخت سنتی سد زیرزمینی پیشنهاد و روش‌های اجرای آن‌ها نیز بیان شد.

قائدامینی در پایان تاکید کرد: حجم عملیات خاکبرداری و پر کردن ترانشه ایجاد شده در این روش‌ها کمتر از ۵ درصد روش سنتی است.

به گزارش ایسنا، این پژوهش با راهنمایی دکتر علی ارومیه‌ای، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها