بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۴ خرداد، ۱۳۹۷ | Friday, 25 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

هزینه انرژی خورشیدی به قیمت منابع سنتی رسید

کد خبر: 21510 Print This Post
۲۲ آذر ۱۳۹۰ | ۰۷:۱۱
هزینه انرژی خورشیدی به قیمت منابع سنتی رسید

http://www.bananews.ir/نتایج بررسیهای محققان کانادایی نشان می دهد که درحال حاضر هزینه انرژی خورشیدی بسیار نزدیک به منابع انرژیهای سنتی است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) جاشوا پیرس، محقق دانشگاه کویین با اعلام این خبر توضیح داد: “هنوز هم بسیاری از تحلیلگران معتقدند که هزینه های تولید انرژی از پیلهای فتوولتائیک خورشیدی بسیار بالا است اما این پژوهشگران توسعه های اخیر فناوری و کاهش قیمتها را در بررسیهای خود مدنظر قرار نمی دهند. درحقیقت، مدلهای قدیمی برای تعیین هزینه های انرژی خورشیدی فتوولتائیک بسیار محافظه کارانه رفتار می کنند.”

“پیرس” معتقد است که سیستمهای خورشیدی فتوولتائیکی به نزدیک نقطه ای رسیده اند که در آن می توانند تقریباً با همان قیمت منابع سنتی انرژی تولید کنند.

تحلیلگران در تعیین هزینه سیستمهای خورشیدی فتوولتائیک برای مصرف کنندگان از متغیرهای مختلفی شامل هزینه های نصب و حفظ، شارژ مالی، انتظارات زندگی از سیستم و میزان برقی که تولید می کند استفاده می کنند.

این محقق کانادایی افزود: “بعضی از مطالعات کاهش ۷۰ درصدی هزینه پانلهای خورشیدی از سال ۲۰۰۹ تاکنون را مورد ملاحظه قرار نمی دهند. همچنین، علم امروز موفق شده است افت بازده پانلهای خورشیدی را به عدد ۰٫۱ تا ۰٫۲ درصد سالانه برساند که این رقم بسیار کمتر از افت ۱ درصدی بازده است که هم اکنون در بررسی هزینه ها استفاده می شود.”

براساس گزارش یونایتد پرس اینترنشنال، هزینه های نیروگاههای خورشیدی برپایه هزینه میزان برق تولید شده تعیین می شود. نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد این هزینه را برابر با ۷٫۶۱ دلار در وات محاسبه کرد درحالی که نتایج تحقیق مشابهی که در سال ۲۰۰۳ انجام شده بود این رقم را ۴٫۱۶ دلار نشان داده بود.

بنابراین، هزینه تولید برق در سال ۲۰۱۱ می تواند به زیر یک دلار در وات برای پانلهای خورشیدی جدید نیروگاهها برسد.

همچنین برپایه آمار و ارقام “گزارش وضعیت فتوولتائیک ۲۰۱۱” که در حدود سه ماه قبل توسط مرکز تحقیقات کمیسیون اروپا درباره صنعت فتوولتائیک انجام شد در سال ۲۰۱۰ تولید انرژی الکتریکی از این منبع انرژی نسبت به سال ۲۰۰۹ دو برابر و نسبت به ۱۹۹۰ به بیش از ۵۰۰ برابر رسیده است. به طوریکه در طول ۲۰ سال اخیر تولید برق از انرژی خورشیدی از تنها ۴۶ مگاوات در سال ۱۹۹۰ به ۲۳٫۵ گیگاوات در سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها