بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ اسفند، ۱۳۹۶ | Thursday, 22 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

انتخاب کتاب نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان به عنوان کتاب برگزیده دانشگاه‎های کشور

کد خبر: 41425 Print This Post
۰۹ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۴۴
انتخاب کتاب نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان به عنوان کتاب برگزیده دانشگاه‎های کشور

http://www.bananews.irکتاب نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان که توسط پروفسور محمود گلابچی استاد برجسته دانشکده معماری دانشگاه تهران، استاد نمونه دانشگاه‏های کشور و چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران با همکاری دکتر کتایون تقی‌زاده و مهندس احسان سروش‌نیا تالیف گردیده است به عنوان کتاب برگزیده دانشگاه‎های کشور معرفی شد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مراسم معرفی کتاب نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان با حضور رئیس دانشگاه تهران، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مقامات دانشگاهی و جمع کثیری از اندیشمندان، محققان، اساتید دانشگاه و نویسندگان در روز دوشنبه ۳۰ بهمن در دانشگاه تهران برگزار گردید.
فصل‎های اولیه این کتاب شامل مطالب گسترده‎ای در زمینه تعریف نانوفناوری، تاریخچه فناوری نانو و مفاهیم بنیادین نانو می‎باشد. کاربرد نانومواد در ساختمان، سطوح خودتمیزشونده و آسان‌تمیزشونده، نانوشیشه‌ها، نانوپوشش‌ها، نانوعایق‌ها، فناوری نانو و بتن در فصل‌‎های بعد به‎تفصیل بیان شده اند. فصل‎ها میانی کتاب به فناوری نانو و مواد پایه‌سیمانی، فناوری نانو و فلزات، نانوفناوری و تأسیسات ساختمان، نانوفناوری و انرژی، پایداری و محیط زیست‌، سطوح ضد باکتری و ضدمیکروب‎ اختصاص دارد. در آخرین فصول کتاب پارچه‌ها و غشاهای نانوبنیان، تصفیه‌کننده‌های نانو، فناوری نانو و چوب، مصالح خودترمیم‌شونده، مواد هوشمند و حس‌گرهای نانوبنیان مورد بحث و بررسی واقع شده‏اند. کتاب علاوه بر شش پیوست در زمینه دانش نانو و نانومواد، دارای واژه‌نامه فارسی به انگلیسی و نیز واژه‌نامه انگلیسی به فارسی جامعی در زمینه نانو و نمایه (فهرست موضوعی) می‎باشد.
فصل های مختلف کتاب و ضمائم آن عبارتند از:
فصل نخست: سیر تحول مصالح و ساختمان‌سازی
فصل دوم: نانوفناوری چیست؟
فصل سوم: تاریخچه فناوری نانو
فصل چهارم: مفاهیم بنیادین نانومواد
فصل پنجم: نانومواد در ساختمان
فصلششم: سطوح خودتمیزشونده و آسان‌تمیزشونده
فصل هفتم: نانوشیشه‌ها
فصل هشتم: نانوپوشش‌ها
فصل نهم: نانوعایق‌ها
فصل دهم: فناوری نانو و بتن
فصل یازدهم: فناوری نانو و مواد پایه‌سیمانی
فصل دوازدهم: فناوری نانو و فلزات
فصل سیزدهم: نانوفناوری و تأسیسات ساختمان
فصل پانزدهم: نانوفناوری، انرژی و پایداری زیست‌محیطی
فصل چهاردهم: سطوح ضد باکتری و میکروب کش
فصل شانزدهم: پارچه‌ها و غشاهای نانوبنیان
فصل هفدهم: تصفیه‌کننده‌های نانو
فصل هجدهم: فناوری نانو و چوب
فصل نوزدهم: مصالح خودترمیم‌شونده
فصل بیستم: مواد هوشمند و حس‌گرهای نانوبنیان
فصل بیست‌ویکم: سخن آخر
شش پیوست در زمینه دانش نانو
واژه‌نامه فارسی به انگلیسی
واژه‌نامه انگلیسی به فارسی
نمایه (فهرست موضوعی)
در انتهای هر فصل نمونه‌های عملی و پروژه‌هایی که در آن‌ها از مواد و مصالح نانوبنیان استفاده شده، به‌عنوان مطالعه موردی توضیح داده شده است تا خواننده با نمونه‌های عینی و زمینه‌های کاربردی مصالح نانو آشنا شود. ۴۰ پروژه که همگی پس از سال ۲۰۰۰ میلادی اجرا شده و در زمره پیشرفته‏ترین ساختمان‌های جهان در زمینه نانو بشمار می‏روند به‌عنوان مطالعه موردی در انتهای فصول کتاب معرفی شده‌اند. بیش از ۷۰۰ تصویر رنگی کتاب، درک بهتر مفاهیم نانو و اطلاع از آخرین پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی در زمینه نانوفناوری را ممکن ساخته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها