بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۳ فروردین، ۱۳۹۷ | Friday, 23 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

کتاب فناوری‎های نوین ساختمانی برگزیده بیست و هشتمین دوره کتاب سال

کد خبر: 20259 Print This Post
۲۲ آبان ۱۳۹۰ | ۱۲:۳۰
کتاب فناوری‎های نوین ساختمانی برگزیده بیست و هشتمین دوره کتاب سال

http://www.bananews.ir/بنانیوز – کتاب “فناوری‎های نوین ساختمانی” به عنوان کتاب برگزیده بیست و هشتمین دوره کتاب سال مورد تقدیر قرار گرفت.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) کتاب “فناوری‎های نوین ساختمانی” که با توجه به نیاز روزافزون جامعه به ساختمان و مسکن و ضرورت استفاده از سیستم‎های ساختمانی و مصالح جدید به منظور ارتقاء کیفیت ساخت، افزایش سرعت ساخت، افزایش عمر مفید ساختمان‎ها، سبک‎سازی و افزایش مقاومت در برابر زلزله توسط پروفسورمحمود گلابچی استاد دانشکده معماری دانشگاه تهران و دکتر حامد مظاهریان تالیف گردیده است به عنوان کتاب برگزیده در مراسم بیست و هشتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی در تاریخ ۲۰/۸/۹۰ درتالار وحدت تهران مورد تقدیر قرار گرفت.

کتاب “فناوری‎های نوین ساختمانی” با معرفی سیستم‎های نوین ساخت شرایط لازم برای افزایش کیفیت ساختمان، کاهش زمان و هزینه ساخت، سبک‎سازی ساختمان‎ها و اجرای ساختمان‎های مقاوم دربرابر زلزله را فراهم می‎سازد. بهره گیری از فناوری های نوین وتولید صنعتی ساختمان راه‎حل اجتناب‎ناپذیر برای حل مشکل ساختمان و مسکن در کشور می‎باشد و انتشار این کتاب گامی موثر در جهت ارتقاء صنعت ساختمان در ابعاد معماری و مهندسی، افزایش ظرفیت اجرای ساختمان‎ها و بهره‎گیری صحیح‎تر و مناسب‎تر از منابع و نیروهای انسانی و در نهایت تامین مسکن مناسب در کشور باشد.

کتاب “فناوری‎های نوین ساختمانی” مشتمل بر ۱۰ فصل و یک پیوست می‎باشد، که طی آن ۸ فناوری نوین وقابل اجرا در کشور از ابعاد معماری، سازه، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، نحوه اجرا، مسائل مربوط به انرژی، عایق بندی حرارتی و صوتی، کاربرد های مناسب، مزایا و محدودیت‎ها مورد بحث وبررسی قرار می‎گیرد. این فناوری‎ها عبارتند از:

• سیستم قاب فولادی سبک نورد سرد؛

• سیستم قاب‎های بتنی پیوسته (روش قالب تونلی)؛

• ساختمان‎های بتن مسلح با قالب عایق ماندگار؛

• سیستم پیش‎ساخته بتنی؛

• سیستم ساختمانی ترونکو؛

• سیستم پانل‎های سه بعدی؛

• ساختمان‎های فولادی نورد گرم؛

• سازه‎های پوسته‎ای پیش‎ساخته.

• در فصل نهم موضوع مقایسه و ارزیابی فناوری‎های ساختمانی به‎منظور فراهم ساختن امکان بررسی و انتخاب مناسب‎ترین فناوری از میان انواع روش‎های ساخت مورد بحث واقع گردیده است. در فصل دهم کتاب نیز موضوع تولید صنعتی ساختمان و ضرورت‎های آن مورد بحث و بررسی قرارگرفته است.

در پیوست شماره ۱ نیز علاوه بر فناوری‏های ساختمانی بررسی شده در فصول یک تا هشت کتاب، روش‏های ساخت و سیستم‏های ساختمانی مشابهی که تفاوت‏های اندکی نسبت به روش‏های بررسی شده داشته و در عین حال واجد ویژگی‏های بارز و قابل‎توجهی از نظر سرعت و سهولت ساخت، کیفیت اجرا، افزایش عمر مفید و کاهش هزینه اجرا می‏باشند (و به‎صورت سیستم‏های مستقل ارائه گردیده‏اند)، مورد بررسی قرارگرفته‎اند. این سیستم‎ها عبارتند از:

۱- قا‌ب خمشی یک طبقه با مقاطع سبک فولادی نورد سرد؛

۲- اجرای ساختمان‌های بتن مسلح به روش قالب بندی با استفاده از میز پرنده؛

۳- ساختمان‌های پیش‌ساخته متشکل از دیوار باربر و سقف بتن آرمه با بتن سبک ‌سازه‌ای؛

۴- اجرای ساختمان‌های بتن مسلح با دیوارها و سقف‌های پیش‌ساخته توخالی؛

۵- قاب‌‎های ساده بتنی پیش‌ساخته و سقف‎های مجوف (Hollow Core) و دیوار برشی؛

۶- سیستم‎های متشکل از دیوار باربر بتنی دولایه و سقف‌های نیمه پیش‌ساخته با بتن درجا؛

۷- سیستم‎‌های نیمه پیش‌ساخته متشکل از قاب‌های ساده مرکب فولادی- بتنی و دیوار برشی؛

۸- سیستم دال‌های تخت با سقف‌های پیش‌تنیده پس‏کشیده؛

۹- ساختمان‌ها‎ی متشکل از پانل‎های دیوار و سقف با صفحات دولایه ساندویچی و بتن میانی درجا؛

۱۰- دیوارهای غیرباربر متشکل از لایه پلی استایرن، شبکه‎های فولادی و بتن پاششی.

پیش بینی می‏شود انتشار کتاب”فناوری‎های نوین ساختمانی” اقدامی تاثیرگذار در جهت فراهم شدن زمینه‎های گسترش فناوری‎های نوین ساختمانی در جامعه معماری و مهندسی کشور باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها