بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۶ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Thursday, 26 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

انتشار کتابی درباره معماری روستاهای گیلان

کد خبر: 152 Print This Post
۰۳ آذر ۱۳۸۹ | ۰۹:۳۰
انتشار کتابی درباره معماری روستاهای گیلان

کتاب “خانه امینی” معرف یکی از روستاهای حوزه‌ های فرهنگی و معماری گیلان یعنی روستای جلگه‌ مرکزی است که به همت “محمود طالقانی” تالیف شده است.

این کتاب دومین دست آورد علمی موزه میراث روستایی گیلان در زمینه میراث معماری روستایی استان به دو زبان فارسی و فرانسه است. با انتشار این کتاب، گام مؤثر و مفیدی در معرفی معماری بومی روستایی گیلان به ویژه فن و دانش ساخت بناها که یکی از اهداف اصلی این پروژه بزرگ ملی است، برداشته شود.

در دل طبیعت جنگلی سراوان، روستاهای گیلان را با همان حال و هوای سرشار از صفا، محبت، دوستی و انسانیت، در برابر دیدگان عموم مردم قرار داده و این گذشته پر‌خاطره و پر‌تجربه در موزه میراث روستایی گیلان حفظ شده است تا پیوند‌ دهنده نسل گذشته و حال و معرف گوشه ‌ای از فرهنگ و تاریخ گیلان عزیز باشد.

با گردش در این مجموعه و با دیدن انواع خانه‌ های روستایی واچینی و دوباره‌ چینی شده از ۹ حوزه‌ مختلف فرهنگی معماری استان گیلان که خاطرات حدود ۱۵۰ سال گذشته‌ را با خود به همراه دارند و نیز مشاهده‌ فعالیتهای روستاییان آن زمان، بی شک زندگی گذشته نه چندان دور گیلان برای همگان زنده خواهد شد. خوشبختانه این میراث گرانبها پیش از آنکه نابود شود، در این موزه‌ فضای باز، حفظ ، ثبت و به نمایش در‌آمده‌ است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها