بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۷ اسفند، ۱۳۹۶ | Monday, 26 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

چهارمین کنفرانس ملی زلزله و سازه در کرمان آغاز به کار کرد

کد خبر: 43199 Print This Post
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۰۸:۲۰
چهارمین کنفرانس ملی زلزله و سازه در کرمان آغاز به کار کرد

http://www.bananews.irچهارمین کنفرانس ملی زلزله و سازه با همت جهاد دانشگاهی استان کرمان و با حضور معاون وزیر کشور در دانشگاه شهید باهنر کرمان آغاز شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر رضا کامیاب مقدس امروز در چهارمین کنفرانس ملی زلزله و سازه در دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: هنوز زخم های ناشی از زلزله ویرانگر بم التیام نیافته و غم ناشی از این فاجعه بزرگ در سینه ما سنگینی می‌کند.

وی افزود: در کشور ما هر روز زلزله رخ می‌دهد و استان کرمان هر روز شاهد زمین لرزه است.

کامیاب مقدس تصریح کرد: با این وجود، زلزله جزئی از زندگی روزمره ماست و برای زیستن در چنین شرایطی باید راهکارهای خاصی اتخاذ کنیم.

وی افزود: البته در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در کشور صورت گرفته و کارهای زیادی برای مقاوم‌سازی و ایمن سازی بناها انجام شده است.

کامیاب مقدس بیان کرد: وقوع زلزله‌های بزرگ و کمی خسارات وارد شده در ماه‌های اخیر نشان دهنده برداشتن قدم های بزرگ است.

دبیر چهارمین کنفرانس ملی زلزله و سازه گفت: چرا زلزله بم باید ۴۰ هزار نفر را به کام مرگ بکشد و در نقطه دیگری از دنیا تلفات آن کمتر از تعداد انگشتان دست باشد.

 

وی تصریح کرد: زلزله پدیده طبیعی است و می توانیم به مدد علم و دانش بر آن غلبه کنیم.

کامیاب مقدس اظهار کرد: زلزله بخشی از طبیعت است که بشر می‌تواند بر آن فائق آمده و به کمک علم و دانش و پژوهش در جهت مقابله با آن حرکت کرد و بخش های مختلف جامعه در این زمینه وظایف متفاوتی دارند.

وی بیان کرد: مدیران و برنامه‌ریزانی که در رأس کار قرار دارند مسئولیت سنگینی در این زمینه به عهده دارند و حرکت از مدیریت بحران به پذیرش ریسک در راستای مقابله با حوادث غیرمترقبه از اهمیت بالایی برخوردار است.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان تاکید کرد: عملکرد سازمان‌های نظارتی، نظام مهندسی، آسیب شناسی و نظارت در ساخت و سازها بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: رابطه بین مشاور، طراح و کارفرمایان در ساخت و سازها رابطه مالی مستقیم است و حیطه اثرگذاری شرکت‌های ذی‌صلاح محدود است و ساخت و سازها راساَ توسط افراد انجام می‌شود. از سوی دیگر نیروی کار از تخصص کافی برخوردار نیست که باید در این زمینه‌ها فکر اساسی شود.

کامیاب مقدس تصریح کرد: استفاده از مصالح نوین باید مورد توجه باشد زیرا با توجه به امکانات کشور استفاده از مصالح قدیمی شایسته نیست.

وی تاکید کرد: باید دستگاه‌های فرهنگی برای آگاهی مردم تلاش کنند و اهمیت دادن به رعایت شرایط مطلوب در ساخت و ساز ها بعد از لزله بم نشان دهنده ارزش آگاهی و اطلاع‌رسانی است.

کامیاب مقدس ادامه داد: این آگاهی در استان کرمان به بهای بسیار گزافی تمام شد و دستگاه‌های فرهنگی باید به شکل مناسب‌تر و بهای کمتری آن را به مردم انتقال دهند.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین کنفرانس ملی زلزله و سازه در کرمان اظهار کرد: ۴۳۵ مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که پس از داوری ۱۵۲ مقاله مورد پذیرش واقع شد و در دو جلد کتاب چاپ شده است.

کامیاب مقدس تصریح کرد: مقالات پذیرفته شده در قالب سخنرانی و پوستر در دو روز برگزاری کنفرانس در هفت سالن همزمان ارائه می‌شود. همچنین همزمان با برگزاری کنفرانس نمایشگاه تخصصی کتب سازه، زلزله و معماری دایر است.

در ادامه این کنفرانس پروفسور “هوشیار نوشین” استاد دانشگاه Survvoy انگلستان اظهار کرد: در زمینه سازه‌های فضاکار در ایران پیشرفت‌های قابل توجهی حاصل شده و تعداد استادان و متخصصان این زمینه روز به روز زیاد می‌شود و پروژه‌های متعددی با کیفیت عالی در حال اجرا است.

این استاد برجسته دانشگاه افزود: ایران تنها کشوری است که آیین‌نامه سازه‌های فضاکار دارد و بعد از ایران کشور چین به صورت محدود آیین نامه دارد.

پروفسور نوشین تصریح کرد: به همت استادان ایرانی و تلاش چند ساله آنها نشریه ۴۰۰ برای اولین بار در جهان به صورت جدی انجام شده و احتیاج به این دارد که برای سال های بعد بهتر شود.

وی بیان کرد: انجمن سازه‌های فضاکار ایران تاسیس شده که حامی فعالیت ها در این زمینه و مشوق کار است.

پروفسور نوشین گفت: سازه‌های فضاکار دارای ویژگی های قابل توجه هستند که امکان پوشش فضاهای بزرگ مثل نمایشگاه ها، فرودگاه ها و تمام فرهنگسراها است و به صورت اقتصادی این کار انجام می شه و دارای ایمنی در سطح بسیار بالایی هستند.

پدر سازه‌های فضاکار ایران تصریح کرد: سازه‌های فضاکار مقاومت قابل توجهی در مقابل زلزله دارند و در سراسر جهان برای پناهگاه‌ها و بحران‌های دیگر از آنها استفاده می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: سالهاست که جهاد دانشگاهی دوره‌های معرفی و آشنایی با سازه‌های فضاکار را ترتیب داده و پژوهشکده زلزله جهاد کرمان بی شک در اعتلای دانش لرزه‌ای سازه‌های اهمیت فراوانی دارد.

در ادامه کنفرانس دکتر نصرالله گرامی – رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان – اظهار کرد: دانشگاه شهید باهنر در سال ۵۲ با ۹۰ دانشجو کار خود را شروع کرد و در حال حاضر ۱۸ هزار دانشجو دارد.

وی افزود: این دانشگاه ۶۰۰ عضو هیئت علمی ثابت دارد و از دانشگاه‌های مطرح کشور بوده و در خیلی از رشته‌ها حرف برای گفتن دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها