بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۲۹ خرداد، ۱۳۹۷ | Tuesday, 19 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

اولین کنفرانس ملی مدیران آموزش و پژوهش ایران

کد خبر: 3058 Print This Post
۲۱ دی ۱۳۸۹ | ۱۱:۱۹
اولین کنفرانس ملی مدیران آموزش و پژوهش ایران

عضوهیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: در دنیای امروز کشورهایی که هزینه زیادی برای پژوهش دارند شاهد توسعه بیشتری هستند.www.Bananews.ir

به گزارش بنانیوز به نقل از ایسنا، حسن غفوری فرد در اولین کنفرانس ملی مدیران آموزش و پژوهش ایران، که صبح امروز در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب اظهارداشت: توسعه بیشتر سبب تاثیر بیشتر بر بازارهای هدف و تاثیر بر فرهنگ آن کشور دارد. برخلاف کارهای زیادی که در زمینه پژوهش انجام شده است باز هم به حد ایده آل‌مان نرسیده‌ایم.

وی یکی از شاخص‌ های توسعه را پژوهش عنوان کرد و ادامه داد: در کشورهای اروپایی هزینه پژوهش ۳ تا ۵ درصد است. در کشور ما در ابتدای برنامه چهارم توسعه ۰٫۳۹ درصد بود و برطبق پیش‌بینی‌های انجام شده قراربود تا پایان این برنامه به ۱٫۵ درصد برسد که حتی در انتهای برنامه از مقدار اولیه هم کاسته شد. در برنامه پنجم نیز بر طبق پیش بینی‌های انجام شده قرار است سهم پژوهش به ۳ درصد برسد و در پایان سال ۱۴۰۴ باید ایران جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری را در سطح منطقه داشته باشد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با تشریح مدل حکومتی آرمانی ایران اسلامی، افزود: باید برای به دست آوردن رفاه و ثروت از راه علم و فناوری وارد شد و لازمه این امر وجود امنیت ملی به وسیله دفاع از مرزهای مادی و معنوی کشور است.

غفوری‌فرد با اشاره به نامیده شدن دهه چهارم انقلاب به عنوان دهه پیشرفت وعدالت توسط رهبر انقلاب اسلامی افزود: بعد از ثبات سیاسی و اجتماعی کشور، تامین زیرساخت‌ سخت افزاری و نرم افزاری، توسعه نسبی کشور، حضور نسل جوان تحصیل کرده و تجربه مسوولان و نخبگان کشور، اکنون نوبت به پیشرفتی همه جانبه رسیده است.

وی با اشاره به نقشه جامع علمی کشور گفت: این نقشه به پیشنهاد رهبر معظم انقلاب با حضور نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر پژوهش در چهار سال تحقیق مستمر به ثمر نشست.

در ادامه این کنفرانس، محمود صلاحی استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه موضوع پژوهش و آموزش را نمی توان از هم جدا کرد، افزود: قبل از انقلاب اسلامی، علم کشور وارداتی بود و البته هنوز هم به آن نقطه که باید، نرسیده‌ایم.

وی عدم درک درست نیاز به پژوهش، داشتن منابع و ذخایر و ادامه دادن نهظت ترجمه را از جمله مباحثی دانست که کشور را کم نیاز و یا بی نیاز به این مقوله نشان داده است، گفت: شایسته نیست در زمینه علمی هیچ کشوری بالاتر از ایران باشد.

صلاحی با تاکید بر اینکه پژوهش‌ها باید به سطح کاربردی شدن برسند، اظهارداشت: مشکلی که در این زمینه است عدم وجود آرشیو برای کارهای تحقیقاتی انجام شده و یا در حال تحقیق می باشد که باید این مشکل مرتفع شود.

استاندار خراسان رضوی با توضیح کارهای پژوهشی و علمی در سطح استان و با اشاره به مقام اول استان خراسان در هفته پژوهش امسال و سال گذشته عنوان کرد: ظرفیت‌های پژوهشی استان خراسان رضوی بالا است و باید شکوفا شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها