بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۱ فروردین، ۱۳۹۷ | Wednesday, 21 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مفهوم و جایگاه فضای شهری در شهرها و فرهنگ ایرانی

کد خبر: 24014 Print This Post
۱۱ بهمن ۱۳۹۰ | ۱۲:۳۲
مفهوم و جایگاه فضای شهری در شهرها و فرهنگ ایرانی

http://www.bananews.ir/بنانیوز- در تبیین ویژگیهای آثار یک تمدن یا جامعه توجه به معیارهای برآمده از جهان بینی و فرهنگ آن تمدن یا جامعه یکی از موضوعات لازم الرعایه و در عین حال مغفول است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این غفلت سبب می شود که تحولات و برنامه ریزی ها و طراحی هایی که برای این آثار انجام می شوند نیز بدون توجه به معیارهای بومی و با معیارهای بیگانه انجام شود، درنتیجه حاصل کار آثاری بیگانه خواهد بود.

دراین میان تمدن ایرانی طی دوران طولانی و پرفراز ونشیب خود فعالیت های جمعی متنوعی را در فضاهایی تجربه کرده است که یکی از اصلی ترین آن ها فضاهایی بودند که در متن شهرها قرار داشته و برای مردم شناخته شده بودند.

هدف از ارایه مقاله مفهوم و جایگاه فضای شهری در شهرها و فرهنگ ایرانی که در سومین همایش ملی عمران شهری ارائه شده است، مطالعه و شناخت روند شکل گیری و تغییرات این فضاها به عنوان بارزه های هویتی فضاهای شهرهای ایرانی می باشد.

روش اصلی تحقیق این مقاله توصیفی – تاریخی و تحلیل کتابخانه ای است که با رجوع به اسناد و مدارک مورد بازبینی قرارگرفته است.

مهمترین نتیجه حاصل را می توان در فقدان مبانی نظری شناسایی و تعریف فضاهای شهری یارانی خلاصه کرد که ضمن ارج نهادن برمطالعات انجام شده برای رفع مشکل زمینه های تحقیقی زیر قابل طرح هستند:

شناسایی بازه های معنوی ، کالبدی و اصول شکل دهنده فضاهای شهری ایرانی با بهره گیری از متون و مستندات و شواهد تاریخی موجود درجهت تدوین اصول شکل دهنده فضاهای شهری ایران.

نویسندگان: [ علیرضا تقی زاده ] – مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد آبادان
[ مصطفی اسکندری] – مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد آبادان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها