بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۱ مهر، ۱۳۹۶ | Saturday, 23 September , 2017
بنر تبلیغاتی کاوش

گزارش مقدماتی سازه ای از زلزله(با بزرگای ۶ دو قلعه شهرستان فریمان استان خراسان رضوی۹۶/۱/۱۶)

کد خبر: 84275 Print This Post
۰۱ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۴
گزارش مقدماتی سازه ای از زلزله(با بزرگای ۶ دو قلعه شهرستان فریمان استان خراسان رضوی۹۶/۱/۱۶)

بنانیوز-در ساعات ۱۰ و ۳۹ دقیقه (مطابق با ساعت ۰۶:۰۹ دقیقه بهوقت جهانی) روز ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۶ مصادف با ۵ آوریل ۲۰۱۷ میالدی زلزلهای با بزرگای ۶ در مقیاس امواج محلی (ML) در ۳۴ کیلومتری شمال شرقی سفید سنگ، ۴۶ کیلومتری شمال شرقی فریمان و ۸۶ کیلومتری جنوب شرقی مشهد در استان خراسان رضوی به وقوع پیوست.

متعاقب این رویداد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله دو گروه جداگانه را به منظور بازدید مقدماتی از مناطق زلزله زده اعزام کرد. نتیجه مشاهدات سازهای این بازدید در ادامه گزارش ارائه خواهد شد. این گزارش بخشی از نتایج مشاهدات این بازدید و ارزیابی های پس از آن است. بر اساس آثار مشاهده شده در منطقه زلزله زده، علاوه بر گسلش سطحی، مخاطرات ژئوتکنیک لرزه ای نیز شامل اثرات ساختگاه در تقویت امواج لرزهای، زمین لغزش و سنگریزش به وقوع پیوسته است.

بر اساس مشاهدات انجام یافته و موجود، های گزارش دو روستاهای قلعه براشک، کوه سفید و کالته قدم کانون بیشترین خسارات بوده است. های گزارش رسمی خسارات جانی را ۱ کشته و بیش از ۴۰ زخمی اعالم نموده اند. مشاهدات آسیب در ساختمانها نشان میدهد که آسیب های وارده به اجزای غیر سازه ای و تأسیسات بیشترین خسارات مالی را به همراه داشته است. همچنین تنها قربانی این زلزله در اثر تخریب ساختمان روستایی خشتی و گلی که بدون رعایت ساده ترین ضوابط فنی بوده است. بخش های غیر سازهای مانند دیوارها و سقف های کاذب در خانه های روستایی آسیب شدیدی را متحمل شدند. با توجه به روستایی بودن منطقه، آسیب های اندکی در شریان های حیاتی منطقه زلزله زده مشاهده شد. اگرچه آسیب های جانی و مالی وارده از این زلزله ی نسبتاً شدید، بسیار اندک است که مهمترین علل آن نه به علت ارتقاء شرایط ساختوساز، مدیریت، پیشگیری و … است بلکه بیش از همه معلول؛ پراکندگی روستاها و جمعیت اندک منطقه، زمان وقوع زلزله (رو)، محتوی فرکانسی زلزله، وضعیت ژئوتکنیکی و … است که پاسخگویی برخی از این موارد نیازمند تحقیقات بیشتر در موضوعات فوق الذکر است. امید است دادههای موجود در این گزارش به بهبود و توسعه روشهای طرح و اجرای ساختمانها و تأسیسات زیر بنایی کمک بنماید.

جهت دریافت فایل کامل گزارش کلیک فرمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها