بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۲۹ خرداد، ۱۳۹۷ | Tuesday, 19 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

هدف از ادغام دو وزارتخانه‌ چیست؟

کد خبر: 5217 Print This Post
۲۰ بهمن ۱۳۸۹ | ۱۱:۱۴
هدف از ادغام دو وزارتخانه‌ چیست؟

www.bananews.irای کاش قبل از آنکه دولت خبر ادغام وزارتخانه‌های مسکن‌وشهرسازی با راه‌وترابری را اعلام کند، اهدافی را که با این ادغام به دنبال آن است، تشریح می‌کرد.

در دولت‌های بعد از انقلاب سابقه ادغام وزارتخانه‌ها به ثبت رسیده و البته نتایج آنها موفقیت در کوچک‌سازی دولت را تایید می‌کند؛ اما آیا هر وزارتخانه‌ای را می‌توان با وزارتخانه‌ای دیگر ادغام کرد؟

سال‌های نه چندان دور وزارتخانه‌های صنایع، صنایع سنگین و معادن و فلزات با هم ادغام شدند، هدف از این ادغام، ایجاد نهاد واحد برای پیگیری امور تولید صنعتی‌ و صنایع معدنی بود. فصل مشترک این وزارتخانه‌ها «تولید» بود و طبیعی هم بود که در یک‌ وزارتخانه می‌شود به آنها رسیدگی کرد.

ادغام وزارت جهاد با وزارت کشاورزی نیز سابقه موفقی را به همراه داشت، چون در این دو وزارتخانه تقریبا اهداف یکی بود.

اما در حالی‌که وزارت مسکن‌وشهرسازی ماموریت تحقق حیات اقتصادی (تامین مسکن) در بخش مسکن را برعهده دارد و اقتصاد شهر و حتی اقتصاد کلان کشور به مدیریت این بخش وابسته است و در مقابل، وزارت راه مسوولیت سنگین متفاوتی را دارد و فقط در بخش عملیات عمرانی با هم مشترک هستند، چگونه می‌توان این دو را با هم یکی کرد؟

حتی به‌خاطر افزایش حجم مسوولیت وزارتخانه جدید، این احتمال وجود دارد که بخش مسکن در این وسط گم شود. بخشی که اینقدر بر آن چه در دولت و چه در نهادهای دیگر تاکید وجود دارد.

شاید بخش راهسازی را بتوان به وزارت‌مسکن داد، اما کل فعالیت‌های آن را نمی‌توان منتقل کرد.

در بعضی کشورها وزارت آبادانی‌و‌مسکن وجود دارد؛ اما فقط راهسازی در این وزارتخانه وجود دارد و رشته‌های حمل‌ونقل‌ شامل زمینی، ریلی و هوایی هر کدام توسط یک وزارتخانه اداره می‌شود. مسوولیت وزیر جدید در صورت ادغام حداقل دو برابر می‌شود، ضمن اینکه پرونده هوایی کشور خودش به یک دستگاه جداگانه نیاز دارد.

در حال حاضر در بحث راه‌وترابری خیلی ضعیف و خیلی فقیر هستیم و به عنوان کشوری که در شاهراه ترانزیت دنیا قرار گرفته‌ایم، در مقوله حمل‌ونقل هوایی و ریلی باید خیلی سریع، توسعه پیدا کنیم.

به نظر می‌رسد، ادغام این دو وزارتخانه نمی‌تواند از حجم دولت بکاهد، چون حتی یک مدیر کل را نمی‌توان در این دو وزارتخانه یکی کرد

دنیای اقتصاد.

*کارشناس‌مسکن و عضو هیات‌علمی دانشگاه

دکتر بیت‌ا… ستاریان*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها