بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

گزارشی از صنعت آجر در اصفهان

کد خبر: 44676 Print This Post
۱۹ خرداد ۱۳۹۲ | ۰۷:۲۳
گزارشی از صنعت آجر در اصفهان

http://www.bananews.ir/نایب رییس انجمن همگن مصالح ساختمانی خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان اعلام کرد: حدود ۴۰۰ واحد تولید آجر در اصفهان وجود دارد که نزدیک به ۲۰ هزار نفر در آن مشغول به کارند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از روابط عمومی خانه صنعت، معدن وتجارت استان اصفهان رضا چینی با بیان اینکه ۲۰ درصد آجر تولید استان به خارج صادر می‌شود، گفت: بخش زیادی از صادرات تولیدات کارخانه‌های آجر به عراق صورت می‌گیرد. وی افزود: آجر نما پلاکی هم به کشورهای آذربایجان، قزاقستان، حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه صادر می‌شود.  وی اضافه کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد تولیدات آجر اصفهان به استان‌های دیگر فرستاده و مابقی در اصفهان مصرف می‌شود.
وی به تولید آجر نما در اصفهان اشاره کرد و گفت: آجر نما با توجه به کیفیت خوب و امکان جابه‌جایی آسان‌تر و قیمت کمتر نسبت به سایر مصالحی که در نما استفاده می‌شود، آینده خوبی خواهد داشت.
نیاز به تسهیلات برای واردات تکنولوژی جدید
نایب‌رییس انجمن همگن مصالح ساختمانی خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان عنوان کرد: با توجه به اجرای هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت سوخت و هزینه حمل‌ونقل، قیمت تمام شده آجر در ایران افزایش داشته است.  چینی همچنین به صنعتی شدن ساختمان‌ها اشاره کرد و گفت: در این ساختمان‌ها کمتر از آجر استفاده می‌شود و کاربرد آن تنها در دیوارکشی کارگاه‌ها و محوطه‌ها است. وی افزود: به این ترتیب قسمت زیادی از محصولات کارخانه‌های آجر بی‌استفاده می‌ماند که در آینده تعطیلی کارخانه‌های آجر را به دنبال خواهد داشت.  وی بیان کرد: برای حل این معضل باید کارخانه‌ها به سمت تولید صنعتی بروند و کیفیت تولیدات خود را افزایش دهند. وی ادامه داد: با تغییر تکنولوژی کارخانه‌ها و استفاده از کوره‌های جدید، هزینه سوخت کمتر می‌شود و در نتیجه بر قیمت نهایی محصول اثر می‌گذارد.

 

چینی اعلام کرد: در حال حاضر حدود ۱۵ واحد تولیدی اصفهان به سمت استفاده از این تکنولوژی پیش رفته‌اند که تعدادی از آنها به تولید رسیده‌اند. وی افزود: استفاده از این تکنولوژی تولید را افزایش می‌دهد.
وی بیان کرد: با توجه به تحریم‌ها و مشکلاتی که برای انتقال وجه به خارج از کشور و دریافت ارز مبادلاتی ایجاد شده است، ورود تکنولوژی جدید با مسائل زیادی روبه‌رو است.
دستمزد کارگران افغانی
چند برابر ایرانی‌ها
نایب رییس انجمن همگن مصالح ساختمانی خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان همچنین با اشاره به گران شدن ناگهانی سوخت در فاز اول هدفندی یارانه‌ها و عدم پرداخت یارانه مورد نظر گفت: با این کار به بازار آجر شوک وارد شد که با بالا رفتن قیمت محصول مساله حل شد. چینی افزود: در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که بازار نتواند افزایش قیمت ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی را تحمل کند.  وی دستورالعمل‌های روزانه گمرک، کمبود نقدینگی واحدها و نبود تسهیلات کم بهره برای تولیدکنندگان را از دیگر مشکلاتی دانست که واحدهای تولیدی آجر با آن روبه‌رو هستند. این فعال صنعتی با بیان اینکه نیمی از کارگران کارخانه‌های آجر اصفهان تبعه‌های افغان هستند، اظهار کرد: با تغییر قیمت دلار دستمزد آنها چند برابر شد؛ به طوری که الان در بسیاری موارد حقوق کارگرهای افغانی بیشتر از کارگران ایرانی است؛ با این وجود به دلیل سخت بودن کار، کارگرهای ایرانی رغبت کمتری برای کار در این بخش نشان می‌دهند.
بلاتکلیفی طرح جابه‌جایی کارخانه‌های آجر
نایب رییس انجمن همگن مصالح ساختمانی خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان تاکید کرد: تا زمانی که  استراتژی تولید آجر اصفهان تدوین نشده است، نمی‌توان به جابه‌جایی کارخانه‌های آجر اقدام کرد چراکه بدون توجه به قیمت حامل‌های انرژی و نیز سیاست‌های کلی استان در زمینه حمل‌و‌نقل، میزان تولید آجر مشخص نیست و بنابراین نمی‌توان کارخانه‌ای احداث کرد.
وی با اشاره به مصوبه سال ۸۸ دولت برای جابه جایی کارخانه‌های آجر گفت: این مصوبه باعث شده است خدماتی مانند تسهیلات بانکی و خاک مرغوب به این واحدها داده نشود که تعطیلی نزدیک به ۱۵ واحد آجر نمای پلاکی در طول ۴سال گذشته را به دنبال داشته است. وی افزود: این در حالی است که دولت همچنان طرح جابه‌جا‌یی را مشخص نکرده است. وی بیان کرد: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست استان تنها به مصوبه استانی برای جابه‌جایی کارخانه‌ها تاکید دارد و اجازه استفاده از آزمایشگاه‌های سنجش آلایندگی را به واحدهای آجر نمی‌دهد. چینی خاطرنشان کرد: استفاده از سنگ‌های شیل و سوخت گاز می‌تواند تا حد زیادی آلایندگی واحدها را کم کند که این مساله مستلزم فراهم شدن امکانات برای کاربرد تکنولوژی روز است. وی تاکید کرد: در صورت به روز شدن تکنولوژی واحدهای آجر، آلایندگی آنها به حد معمول می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها