بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۲۹ اسفند، ۱۳۹۶ | Tuesday, 20 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

آخرین بررسی‌های زلزله «سراوان» در گفت‌وگو با معاون پژوهشگاه زلزله‌شناسی

کد خبر: 42967 Print This Post
۲۸ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۱:۵۶
آخرین بررسی‌های زلزله «سراوان» در گفت‌وگو با معاون پژوهشگاه زلزله‌شناسی

http://www.bananews.ir/پس از زلزله عصر دیروز در سیستان‌وبلوچستان تا کنون ۹ پس‌لرزه در این استان اتفاق افتاده که بزرگترین آنها با بزرگی ۵٫۶ درجه در مقیاس امواج درونی زمین در ساعت ۷:۴۵ دقیقه صبح چهارشنبه به وقوع پیوسته است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) زلزله روز گذشته با بزرگی ۷٫۷ در مقیاس امواج درونی زمین بزرگترین زلزله ثبت شده کشور در طول ۵۶ سال گذشته است که ساعت ۱۵:۱۴ در نقطه‌ای در ۳۶ کیلومتری شمال گشت، ۸۶ کیلومتری جنوب‌شرقی خاش و ۵۵ کیلومتری شمال شرق سراوان اتفاق افتاد.

دکتر مهدی زارع- معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله- در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره اطلاعات دقیق این زمین‌لرزه توضیح داد: بزرگی گشتاوری این زلزله از ۷٫۵ به ۷٫۷ اصلاح شده است و طبق محاسبات متخصصان پژوهشگاه زلزله شناسی در ۶۳ کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.

طبق آمار ثبت شده در سایت مرکز لرزه‌نگاری کشور تا ساعت ۹:۲۴ امروز ۹ پس‌لرزه در این منطقه رخ داده که تنها یک مورد آن بزرگی کمتر از ۴ ریشتر داشته و عمق تمامی آنها بیشتر از ۸۰ کیلومتری زمین بوده است.

به گفته دکتر زارع طبق محاسبات متخصصان پژوهشگاه زلزله‌شناسی سازوکار این زلزله کششی بوده و روند گسلش آن بر پایه برآوردهای زلزله‌شناختی تقریباً شرقی- غربی بوده است.

وی ادامه داد: احتمالاً این زلزله با پهنه فرورانش مکران (فرورانش صفحه اقیانوسی اقیانوس هند به زیر صفحه قاره‌یی مکران در جنوب شرق ایران) مربوط بوده و به همین دلیل بوده است که با بزرگی بیش از ۷٫۵ و ژرفای نسبتا زیاد در گستره وسیعی در تمام نواحی جنوب ایران، غرب پاکستان و جنوب غرب افغانستان تا کشورهای حاشیه دریای عمان و خلیج فارس احساس شده است.

طبق آخرین آمار، زلزله روز گذشته تا کنون منجر به کشته شدن یکی از هموطنان و زخمی شدن ۱۲ نفر از ساکنان منطقه شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها