بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۱ فروردین، ۱۳۹۷ | Wednesday, 21 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

جزییات طرح انتقال پایتخت از زبان یکی از طراحان این طرح

کد خبر: 40380 Print This Post
۲۳ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۲:۱۰
جزییات طرح انتقال پایتخت از زبان یکی از طراحان این طرح

http://www.bananews.irنماینده مردم نجف‌آباد در مجلس، طرح انتقال پایتخت که اخیرا در مجلس اعلام وصول شده را برگرفته از الگوی برخی کشورهای همسایه ایران دانست که پایتخت سیاسی و اداری آنها از پایتخت اقتصادی‌شان جداست.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر تهران همزمان پایتخت سیاسی، اداری، نظامی، فرهنگی و اقتصادی کشور است، این در حالی است که در دنیا مرسوم است که چند نقطه از کشور پایتخت تلقی می‌شوند.

وی افزود: در کشورهای همسایه هم سه کشور پاکستان، قزاقستان و ترکیه تجربه موفقی در این زمینه داشته‌اند و انتقال پایتخت سیاسی و اداری ایران با الگو گرفتن از این کشورهاست، ضمن اینکه تهران کشش جمعیتی پیش از این را از نظر ترافیک سنگین و نبود زیرساخت‌های مناسب حمل و نقل ندارد، لذا شرایط حادی در تهران ایجاد شده چه از نظر ساخت و ساز در دامنه کوه و چه از حیث قرار گرفتن بر روی گسل‌های خطرناک زلزله لذا نیازمند تمرکززدایی از پایتخت و جدا شدن پایتخت سیاسی، اداری و اقتصادی کشور هستیم.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس که از طراحان طرح انتقال پایتخت است، اضافه کرد: در این طرح پیش‌بینی شده که شورای عالی انتقال پایتخت مرکب از ۱۱ نفر و در راس اینها رییس جمهور و معاون اول شکل بگیرد تا ظرف یک سال با پارامترهای علمی، مکان‌یابی کنند و پس از اینکه آن را به نظر مقام معظم رهبری رساندند، پس از تایید آن را به کلیه دستگاه‌ها جهت انتقال اداری و سیاسی کشور ابلاغ کنند.

ابوترابی با بیان اینکه این طرح، یک طرح میان مدت و بلندمدت است، خاطرنشان کرد که تاکنون در دانشگاه دفاع ملی و وزارت مسکن و شهرسازی پیشین و همچنین برخی پایان‌نامه‌های دانشگاهی تحقیقات خوبی در این رابطه صورت گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها