بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

شیب زیباسازی در مشهد به سوی مناطق مرفه است

کد خبر: 20691 Print This Post
۰۲ آذر ۱۳۹۰ | ۰۸:۵۵
شیب زیباسازی در مشهد به سوی مناطق مرفه است

http://www.bananews.ir/با وجودی که افزون بر ۷۵ درصد جمعیت مشهد در مناطق مرکزی و مستضعف نشین شهر زندگی می کنند شیب زیبا سازی در این شهر به سوی مناطق مرفه است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مشهد از پر جاذبه ترین نقاط ایران است. هر سال یک میلیون گردشگر خارجی به این شهر سفر می کنند تا از جلوه های بصری و آثار تاریخی آن دیدن کنند.

حضور مشتاقانه میلیون ها زائر ایرانی نیز این دیار را به ویترین کشور تبدیل و افراد میزان برخورداری و رسیدگی به شهرها را با مشهد می سنجند.

زیباسازی در اولویت نیست

از دو میلیون و هفتصد هزار جمعیت مشهد، افزون بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر آن در شهرکهای این شهر زندگی می کنند، این افراد در کوچه های باریک و فاقد امکانات عبور و مرور و خیابانهای بدون آسفالت مناسب و فضای سبز روزگار می گذرانند.

همچنین ۷۰۰هزار نفر از جمعیت مشهد در مناطق کانونی شریعتی میدان شهدا، خیابانهای نواب صفوی، شیرازی، طبرسی و امام رضا(ع) زندگی می کنند.

اما واقعیت این است که در این مناطق زیباسازی در اولویت نیست.

رضا حمیدی معلم آموزش و پرورش می گوید: شما به خیابانهای منطقه سجاد، بلوار وکیل آباد و نقاط مسکونی نوبنیاد مشهد نگاه کنید و آن را با مناطقی در خواجه ربیع، نخریسی و طلاب بسنجید.

وی می افزاید: امکانات پارک امت را با پارک ملت در یک ترازو بگذارید و قضاوت کنید، اتوبوسهای کوی کارگران و مصطفی خمینی و شهرک باهنر را با اتوبوسهای آزادشهر و مسیر وکیل آباد و پیروزی در یک ردیف بگذارید و نظر بدهید.

وی با اشاره به نهضت فضای سبز مشهد می گوید: شما به تعداد پارکهای محلی که در گوشه و کنار شهر ساخته شده است کاری نداشته باشید که البته در تعداد هم کفه ترازو به نفع مناطق برخودار سنگینی می کند، شما امکانات و تجهیزات و فضاهایی که در مناطق بالا و پایین شهر قرار دارد را در معرض داوری قرار دهید.

رعنا رحیمی خانه دار هم می گوید: شهرداری در سالهای اخیر اقدام به نصب تندیس و نمادهای مختلف در سطح شهر کرده است.

اما نمی دانم چرا بخشی از این نمادها سهم مناطق شرق مشهد نشده است. کوی طلاب با حدود ۴۰۰ هزار نفر جمعیت نیاز به تندیس و نماد مناسبی ندارد، این نقطه که مرکز اعزام سرداران نامی جنگ بوده و در هر محله آن دهها خانواده شهید وجود دارد، نیاز به میدان زیبا و کارهای حجمی ندارد.

وی یادآور می شود: واقعا خیابان نخریسی باید برای همیشه در فضای دهه ۴۰ سیر کند و پیمانکاران شهرداری فقط تا فلکه برق به سمت بالای شهر کار کنند.

حق با مردم است

گشت وگذاری در شهر تایید می کند که آنچه در شهرداری مشهد به عنوان زیباسازی انجام می شود، ایجاد شهروند درجه یک و دواست. نوع طراحی، شیوه مهندسی و نحوه پردازش طرحها همگی حاکی از فرق فاحش است.

باید پذیرفت مشهدیها به عنوان خادمان زائران آقا استحقاق نگاه یگانه را دارند، این انتظار زیادی نیست، این افراد در همه صحنه ها حضور پر شور داشته و لیاقتشان را نشان داده اند، به نظر می رسد لیاقت بر خورداری از امکانات را هم داشته باشند.

گزارش: محمد ابراهیمی- مهر

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها