بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۴ فروردین، ۱۳۹۷ | Saturday, 24 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

خطر تخریب بافت تاریخی در قم

کد خبر: 19486 Print This Post
۰۲ آبان ۱۳۹۰ | ۰۷:۴۳
خطر تخریب بافت تاریخی در قم

http://www.bananews.ir/عرصه بر محدوده بافت تاریخی قم در اطراف حرم حضرت معصومه (س) هر روز با اجرای پروژه‌هایی همچون پارکینگ و مجتمع تجاری تنگ‌تر می‌شود تا آنجا که حتی بولدوزرهای شهرداری بیلهای خود را تا خانه‌های به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی نیز برده‌اند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در این میان برخی از نماهای به جا مانده نشان از قدمت تاریخی این محدوده دارد به عنوان مثال یکی از این خانه های تاریخی که در میان پارکینگ و ساختمان تجاری در حال تکمیل همانند جزیره افتاده است، خانه تاریخی بشارتی است.

مالک این خانه تاریخی به خبرنگار مهر می گوید: چند سال پیش در دهه ۸۰ این خانه به نام خانه بشارتی در فهرست آثار ملی ثبت شد اما سازمان میراث فرهنگی هیچ وقت برای مرمت آن تلاش نکرد حتی چندی پیش شهرداری بولدوزر آورد تا این خانه را خراب کند اما مردم تجمع کردند و مانع شدند.

وی گفت: بولدوزر روی سرمان بود که مردم اعتراض کردند و گفتند این خانه تاریخی است و بادگیر دارد و نباید خرابش کنید به همین دلیل مدتی است که کاری به ما ندارند اما بعید نیست دوباره همین روزها به سراغمان بیایند چون دور تا دور این خانه را برای ایجاد پارکینگ خراب کرده اند.

مشاهدات خبرنگار مهر حاکی از آن است که این خانه یکی از معدود خانه‌های دارای دو بادگیر است و به علت فرسودگی، توسط مالک تعمیرشده و بخشهایی از آن تغییر یافته است به گونه ای که برای راحت تر گرم شدن اتاق، سقف کاذب برای بعضی از اتاقهای آن ایجاد کرده اند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها