بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۵ خرداد، ۱۳۹۷ | Saturday, 26 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

آسیب‌شناسی سیاست‌های بخش مسکن

کد خبر: 17840 Print This Post
۲۹ شهریور ۱۳۹۰ | ۰۶:۲۵
آسیب‌شناسی سیاست‌های بخش مسکن

http://www.bananews.irیک کارشناس مسکن گفت: اگر بدون برنامه‌ریزی و در نظر گرفتن سایر اقشار، تنها برای قشر مستضعف مسکن تولید کنیم، به مرور جا به جایی طبقاتی رخ می‌دهد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بیت‌ا… ستاریان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که باید امکانات تولید‌ در بخش مسکن را افزایش دهیم، اظهار کرد: اگر تولید مسکن را افزایش ندهیم، نمی‌توانیم بازدهی مطلوبی داشته باشیم و همه اقشار با مشکل روبرو خواهند شد.

وی افزود: اقشار متوسط حاضر نیستند در مسکن قشر فقیر زندگی کنند اما هنگامی که با مشکل کمبود مسکن مواجه شوند، به ناچار و به علت اینکه از لحاظ مالی وضعیت بهتری نسبت به قشر ضعیف دارند، در خانه‌هایی که برای این قشر تولید شده زندگی می‌کنند و در حقیقت قشر فقیر با فقدان مسکن روبه‌رو می‌شود.

ستاریان ادامه داد: در چنین شرایطی یک جابه‌جایی طبقاتی رخ می‌دهد؛ قشر متوسط فقیر و قشر فقیر، فقیرتر می‌شود. در حقیقت کمبود مسکن سطح کل جامعه را پایین می‌آورد.

این کارشناس در ادامه با بیان این‌که تولید مسکن تنها برای دهک‌های پایین افتخار نیست، خاطرنشان کرد: اگر به جای تولید مسکن تنها برای قشر ضعیف، تعداد زیادی مسکن متوسط به بالا برای تمام اقشار جامعه تولید کنیم، در حقیقت سطح کل جامعه را بالا برده‌ایم.

وی ادامه داد: متاسفانه چون سرمایه‌ی کافی برای تولید مسکن نداریم، به سمت ساخت مسکن مهر برای دهک‌های پایین جامعه می‌رویم و چون برنامه‌ریزی درستی برای آن نکرده‌ایم، پس از شش سال تنها ۱۰۰ هزار واحد تولید می‌کنیم.

ستاریان با اشاره به این‌که زمانی می‌توانیم در بخش مسکن موفق باشیم که یک برنامه‌ریزی کامل برای آن داشته باشیم، گفت: ابزار‌های مالی ما در این بخش بسیار ضعیف است، چراکه وابسته به بانک‌هایی هستیم که در حقیقت فقط صندوق پول هستند.

وی افزود: بانکی که بتواند فعالیت مالی انجام دهد در کشور نداریم. بانک‌های ما فعالیت‌های بانکهای سراسر دنیا را انجام نمی‌دهند و هنوز نتوانسته‌ایم یک صندوق مسکن تاسیس کنیم.

ستاریان همچنین اظهار کرد: سیستم بانکی ما در امور مسکن فلج است و دلیل آن، فقدان قانون و مقررات درست در بخش مسکن است.

ستاریان در پایان تاکید کرد: در ساختارهای کلان بخش مسکن مشکل داریم. این مشکلات شامل مسائل مالی، نرم‌افزاری، قوانین و زیرساخت‌های سیستماتیک در طی مراحل تولید پروژه است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها