بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۵ فروردین، ۱۳۹۷ | Sunday, 25 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

پایان یک رویداد بزرگ در معماری، آغاز حرکتی به سوی آینده

کد خبر: 11723 Print This Post
۰۳ خرداد ۱۳۹۰ | ۰۸:۳۷
پایان یک رویداد بزرگ در معماری، آغاز حرکتی به سوی آینده

www.BanaNews.irنگاهی به برگزاری دومین کنفرانس بین‏ المللی معماری و سازه و سومین کنفرانس ملی سازه‏های فضاکار

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دانشکده معماری و قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران، هفته پایانی اردیبهشت ۱۳۹۰ میزبان بزرگ‏ترین رویداد معماری ایران بود. رویدادی برجسته و بزرگ که پس از چهار سال انتظار و با تلاش همه جانبه بسیاری از اهالی دانش به وقوع پیوست. دومین کنفرانس بین‏المللی معماری و سازه‏ در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه افتتاح شد و به دنبال آن ۲۷ اردیبهشت، زنگ فعالیت سومین کنفرانس ملی سازه‏های فضاکار به صدا درآمد. سرانجام با برپایی موفقیت‏آمیز برنامه‏های متنوعی که توسط دست اندرکاران این دو کنفرانس تدارک دیده شده بود، ۲۸ اردیبهشت مراسم اختتامیه برگزار شد و با بسته شدن دفتر این رویداد بزرگ نتیجه ماه‏ها تلاش به حرکتی تبدیل گشت که امید آن می‏رود در آینده به بهترین شکل در میان دانش‏پژوهان و مخاطبان این کنفرانس‏ها دیده شود.

اهداف و محورهای کنفرانس‏ها

دومین کنفرانس بین‏ المللی معماری و سازه امکان تبادل نظر و ایجاد ارتباط علمی با دانشگاه‏ها و مراکز تخصصی ایران و جهان در زمینه مفاهیم مشترک معماری، سازه، تکنولوژی معماری و فناوری‏های نوین را به عنوان اهداف خود برگزید و آموزش سازه در معماری، تأثیر متقابل سازه، فرم، عملکرد، تکنولوژی معماری و هویت فرهنگی،معماری دیجیتال و تأثیر آن بر روند طراحی سازه، سازه و معماری پایدار، فناوری‏های نوین ساختمانی و معماری ایران در آستانه هزاره سوم را در محورهای کار خود قرار داد.

سومین کنفرانس ‏ملی سازه ‏های فضاکار نیز اهدافی همچون توسعه و ترویج دانش در زمینه معماری و سازه‏های فضاکار، فراهم کردن بستری برای ارایه نتایج تحقیقات محققان در زمینه معماری و سازه های فضاکار، بحث و تبادل نظر برای گسترش و تعمیق فعالیت‏های تحقیقاتی، توسعه و ترویج مهارت‏های مورد نیاز مدیران و متخصصان معماری و سازه‏های فضاکار و ایجاد و توسعه شبکه‏های متخصصان و کارشناسان معماری و سازه‏های فضاکار در کشور را در دو روز برگزاری خود دنبال کرد.همچنین ویژگی‏های معماری سازه های فضاکار، فرم‏شناسی در سازه‏های فضاکار، تأثیر متقابل فرم معماری و رفتار سازه‏ای، ویژگی‏های مصالح(اعضای سازه و پوشانه‏ها)، روش‏ها و فرآیندهای تولید، ساخت، نصب و اجرا و مدیریت کیفیت از دیگر محورهای این کنفرانس علمی بودند.

شرکت‏ کنندگان و سخنرانان

استقبال از این دو کنفرانس بسیار چشمگیر بود به طوری که فضای کل دانشگاه را تحت تأثیر قرار داده بود. در میان شرکت‏کنندگان حضور تعداد زیادی از مهندسان، معماران، پیمانکاران، سازندگان، طراحان و دانشجویان به چشم می‏خورد. استادانی از کشورهای آلمان، سنگاپور، ژاپن، لهستان، ایتالیا، اتریش، استرالیا، چین، نیوزلند، دانمارک و اوکراین نیز در این دو رویداد شرکت کردند که در میان آنها می‏توان به حضور «یورگ اشلایخ» از آلمان، «کوریومیورا» و «ماسائو سایتو» از ژاپن، «تیان لن» از چین و پروفسور «اندروچارلستون» از نیوزلنداشاره کرد.علاوه بر این پروفسور هوشیار نوشین،استاد دانشگاهSurrey انگلستان و رییس افتخاری کنفرانس سازه‏های فضاکار، دکتر جهانگیر درویش، دکتر سعید صدری و دکتر ایرج اعتصام نیز به عنوان اساتید برجسته مقیم خارج از کشور نیز با حضورشان در این دو کنفرانس به اعتبار علمی آن افزودند.

سخنرانی‏ها و مقالات

در این چهار روز ۱۰۷ سخنرانی صورت گرفت که ۵۳سخنرانی مربوط به کنفرانس معماری و سازه بود و ۵۴ سخنرانی نیز در کنفرانس سازه‏ های فضاکار ایراد شد. در میان سخنرانی‏های کنفرانس معماری و سازه، ۱۸ سخنرانی توسط سخنرانان خارجی و مابقی توسط اساتید ایرانی برگزار شد. در کنفرانس معماری و سازه ۱۱۴مقاله دریافت شد که از بین مقالات پذیرفته شده تعداد ۳۳مقاله به صورت سخنرانی و ۵۳ مقاله به صورت پوستر عرضه شدند.

همچنین در کنفرانس ملی سازه‏های فضاکار ۴۱سخنران ایرانی و ۱۳ سخنران بین‏المللی بودند. تعداد مقالات ارسال شده به این کنفرانس هم ۴۴ مقاله بود که از بین مقالات پذیرفته شده، ۲۰ عنوان برای سخنرانی و ۱۸ عنوان به صورت پوستر در نظر گرفته شد.

مسابقات،کارگاه‏ها و نمایشگاه

www.BanaNews.irدست اندرکاران کنفرانس‏ها برای این ۴ روز، ۱۴کارگاه تخصصی (۹ کارگاه به زبان انگلیسی و ۵ کارگاه به زبان فارسی) در حوزه معماری، سازه و سازه‏های فضاکار در نظر دیده بودندکه توسط اساتید برجسته ایرانی و خارجی برپا شد. نمایشگاه تخصصی معماری، سازه و سازه‏های فضاکار هم با ۷۴ غرفه از رسانه‏های تخصصی، شرکت‏های معماری و سازه‏های فضاکار، انجمن‏های علمی و تخصصی و سازمان‎های دولتی در مصلای دانشگاه تهران برگزار شد و این مجموعه‏های فعال توانستند دستاوردها و تجربیات خود را به نمایش بگذارند.

از دیگر برنامه‏های جانبی این رویداد می‏توان به برگزاری پنج مسابقه تخصصی اشاره کرد؛مسابقه «طراحی مجموعه‏ های نوین ورزشی» که به بررسی پروژه‏های مجموعه‏های ورزشی(استادیوم‏ها، سالن‏های چند منظوره و…) در پنج سال گذشته پرداخت و مسابقه «معماری الگوی سالن‏های ورزشی» نیز که به طراحی سالن‏های تمرینی چند منظوره ورزشی (بدون تماشاچی)اختصاص داشت. این دو از جمله مسابقات تخصصی کنفرانس سازه‏های فضاکار بودند که با حمایت شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور برگزار شدند. مسابقه «فناوری برتر در معماری» نیز برای پروژه‏های ساخته شده در ۱۰ سال گذشته با حمایت جامعه مهندسان مشاور ایران برگزار شد و «پایان‏نامه برتر دانشجویی» هم از دیگرمسابقات برنامه‏ریزی شده توسط قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران بود که به بررسی و انتخاب پایان نامه‏های برتر دوره‏های کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه فناوری معماری و سازه‏های فضاکار پرداخت. در این میان، مسابقه ساخت صندلی هم با حمایت شرکت لیو برای دانشجویان برگزار شد که با استقبال بی‏نظیری روبه رو شد.

 

حامیان

برنامه‏ریزی و برگزاری این دو رویداد علمی را که توسط دانشکده معماری و قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران، برپا گردید، دو شرکت سازه‏های پارچه‏ای دیبا و شرکت طرح و فن‏آوری معماررای عهده دار بودند. ضمن این که معاونت برنامه‏ریزی و نظارت راهبردی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران، جامعه مهندسان مشاور ایران، سازمان نظام مهندسی کشور و استان تهران، شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی وانجمن علمی سازه‌های فضاکار ایران و کمیسیون ملی یونسکو-ایران و شرکت میستر استپ از این دو کنفرانس حمایت کردند. در این میان انجمن‏های معتبر بین‏المللی در حوزه سازه‏های فضاکار IASS , IJSS نیز حمایت خود را از برگزاری این رویداد علمی اعلام کردند.

همچنین وبگاه‏های خارجی از جمله, IASS , All Conferences ,IMS , Tensinet, Conference Alert نیز به درج اطلاعات کنفرانس‌ها پرداختند.در مجموع ۳۸ دانشگاه،۳انستیتوی تحقیقاتی،۳ قطب علمی فناوری و ۱۹ سازمان دولتی و خصوصی،قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران را در این مسیر همراهی کردند. در نهایت این کنفرانس‏ها با حمایت وسیعی از سوی رسانه‏های تخصصی معماری و سازه رو به رو شدند که می‏توان از میان آنها به مجلات ۲A، آبادی، افق ساختمان، پیام نظام مهندسی، شارستان، طراح، طرح و سازه، فرآیند معماری، معماری داخلی، معماری محوطه، معماری و ساختمان، همشهری معماری و مهندس مشاور اشاره کرد.

 

تحول برمبنای اندیشه

در حاشیه برگزاری دومین کنفرانس بین‏المللی معماری و سازه و سومین کنفرانس ملی سازه‏های فضاکار، پروفسور محمود گلابچی رییس دو کنفرانس‏،دیدگاه خود را درباره حوزه معماری و سازه در کشور این طور بیان کرد: «معماری و مهندسی کشور نیازمند یک تحول برمبنای اندیشه‏ای نو است و از این رو ابداع، نوآوری، خلاقیت وحرکت به سوی آینده‏ای مبتنی برفناوری‏های نوین به عنوان شعار دو کنفرانس معماری و سازه و سازه های فضاکار انتخاب گردید. این دو کنفرانس را باید مبدأ تحولاتی در اندیشه معماری و نقش مهندسی ساختمان درکشور در نظر گرفت، آن گونه که در نهایت منجر به ارتقای معماری و مهندسی شود. پایان کنفرانس‏ها نقطه شروع تمام فعالیت‏هایی است که باید برای معماری و مهندسی کشور انجام داد. ما باید راهی را که با دانش و اندیشه شروع کرده‏ایم برای یافتن راه‏حل‏های بهتر در مهندسی و معماری کشور ادامه دهیم. خوشحالم که به این نقطه رسیده‏ایم و امیدوارم که این تلاش و همکاری محققان و مهندسان و دانشجویان، اولین گام‏ها و امیدها را برای رسیدن به چنین مقصودی فراهم کرده باشد. هدفی که بدون مشارکت دانشگاه‏ها، سازمان‏های علمی و پژوهشی و دستگاه‏های اجرایی میسر نیست. همچنان که ابداع، نوآوری و خلاقیت از رویکردهای اصلی ما در این کنفرانس‏ها بوده است، بهره‏گیری از دانش گذشته معماری، از شرایط امروز و از آن چه در جهان کسب شده همه و همه برای ساختن ایرانی آباد و سربلند وظیفه ماست.»

دیدار بعدی در سال ۹۴

دکتر حامد مظاهریان، رییس دانشکده معماری و مدیر قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران هم در پایان این دو کنفرانس اعلام کرد از هم اکنون باید برای کنفرانس‏های ۹۴ برنامه‏ریزی کنیم. مظاهریان با اعلام رضایت از کنفرانس‏های ۹۰ و تقدیر از همه اساتید خارجی و ایرانی شرکت کننده در دو کنفرانس خاطر نشان کرد: «دستیابی به سطحی از دانش فنی، مهندسی و مدیریتی که دربرگیرنده همه جوانب طراحی، ساخت و اجرای پروژه‌ها در سطح کلان توسعه عمرانی کشور باشد، هدفی است که قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران در سلسله برنامه‌های طرح دعوت (دوره‌های عالی و تخصصی) پیگیری می‌کند.دانشگاه‌هادر ایران با یک شروع غیر ایده‌آل که در ارتباط با صنعت نبوده، متولد شده‌اند و این موضوع رشته‌های دانشکده معماری را نیزشامل می‌شود. یعنی دانشگاه‌ها و رشته‌هایی نداریم که تقاضا‌محور باشند. تاکنون دانشگاه‌ها و صنعت در کشور هرکدام مسیری جداگانه را طی کرده‌اند ولی خوشبختانه در سال‌های اخیر این فاصله‌کاهش پیدا کرده و در حال حاضر به ویژه در قطب علمی فناوری معماری، کاملاً با صنعت کشور و نیاز‌های آن در حال حرکت هستیم. مدیر قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران با اشاره به استقبال زیاد دانشجویان از این کنفرانس اضافه کرد:«وظیفه قطب علمی فناوری معماری این است که فارغ‏التحصیلان را پس از پایان دوره دانشگاهی نیز همراهی کند، بر همین اساس این قطب‏ با هدف نزدیک کردن معماران و مهندسان و بخش دانشگاهی با صنعت راه‏اندازی شده است.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها