بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 20 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ساخت سه سد جدید در خراسان شمالی

کد خبر: 39261 Print This Post
۰۲ بهمن ۱۳۹۱ | ۰۸:۵۴
ساخت سه سد جدید در خراسان شمالی

http://www.bananews.ir/مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی از آغاز به کار ساخت سه سد جدید در خراسان شمالی با اعتبار یک هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال در دهه فجر خبرداد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از شبکه خبری آب ایران،ˈعلیرضا عامریˈ گفت: با احداث این سه سد، توان تنظیم سدهای استان به بیش از ۱۸۸میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

به گفته ی این مقام مسئول، سد بش قارداش، سد گراتی و سد گلمندره و شبکه آبیاری و زهکشی، پروژه هایی هستند که با هدف کنترل سیلاب ورودی به جنگل گلستان، بهبود وضعیت کشاورزی و تامین آب حقابه بران اراضی پایاب سد،رونق اقتصادی و افزایش جذابیت های گردشگری و احیای چشمه قدیمی بش قارداش اجرایی می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی خاطر نشان کرد: طرح سد بش قارداش شامل بند انحرافی، یک ایستگاه پمپاژ و خط انتقال است که با اعتباری بالغ بر ۱۶۰ میلیارد ریال ساخته می شود.

وی درخصوص مشخصات این سد اظهار داشت:طول تاج سد ۴۱۲ متر و عرض تاج ۸ متر است و توان تنظیم یک میلیون و ۸۴۰ هزار متر مکعب آب را دارد.

عامری افزود: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و با هدف تامین و گردش آب در تفرجگاه بش قارداش، تامیت آب مورد نیاز فضای سبز تفرجگاه، تامین آب بخشی از زمین های کشاورزی پایین دست، ایجاد و گسترش ورزش های آبی و افزایش جذابیت های طبیعی پارک توریستی بش قارداش ساخته می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی هدف از ساخت سد گراتی را ذخیره سازی سیلاب ها و رواناب های سطحی، تنظیم جریان رودخانه گراتی و استفاده بهینه از منابع آب و توسعه کشاورزی ذکر کرد و گفت: سد گراتی با حجم مخزن ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب توان تنظیم هفت میلیون و ۷۶۰ هزار متر مکعب آب را دارد و با اعتبار ۳۵۰ میلیارد ریال در شهر اسفراین ساخته خواهد شد.

عامری همچنین اعتبار مورد نیاز برای اجرای سد و شبکه گلمندره را ۹۵۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: طول تاج این سد ۶۷۰ متر، حجم مخزن آن ۲۳ میلیون و ۷۵۰ هزار متر مکعب و توان تنظیم آب آن، سالانه ۱۵ میلیون متر مکعب است.

وی ادامه داد : این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و با هدف کنترل سیلاب ورودی به جنگل گلستان، بهبود وضعیت کشاورزی اراضی پایاب سد، کاهش سیلاب مسیر جنگل گلستان، افزایش عمر مفید سدهای گلستان و بوستان در استان گلستان و رونق اقتصادی منطقه ساخته می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها