بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

پایان آبگیری نخستین سد تلمبه‌ذخیره‌ای کشور

کد خبر: 38963 Print This Post
۲۶ دی ۱۳۹۱ | ۰۸:۰۹
پایان آبگیری نخستین سد تلمبه‌ذخیره‌ای کشور

http://www.bananews.ir/با پایان عملیات آبگیری دو سد بالا و پایین طرح سیاه بیشه و نیز آبراهه راست، شمارش معکوس برای راه اندازی نخستین واحد نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور آغاز شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مراسم پایان عملیات آبگیری سدهای بالا و پایین طرح تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه و نیز آغاز بهره برداری از تونل جایگزین محور این سد درحالی برگزار شد که در این آیین، سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو با قدردانی از تمام دست اندرکاران این طرح بزرگ ملی، گفت: طرح سیاه بیشه عامل مهمی در تنظیم شبکه برق سراسری کشور است و این طرح جزو تاسیسات بزرگ آبی کشور و جهان محسوب می شود.

علیرضا دائمی نکته اصلی را اجرای طرح سیاه بیشه در شرایط تحریم اعلام کرد و اظهار داشت: این امر اهمیت این طرح را دوچندان می کند و نشان می دهد که ما می‌توانیم کارهای بزرگ را خودمان اجرا کنیم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون کشور ما در رده بندی احداث سد و نیروگاه های برق آبی، جزو سه کشور نخست جهان محسوب می شود، افزود: ما در ۲۱ کشور جهان در حال احداث طرح های آبی هستیم که این مسئله مایه افتخار کشور محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران نیز گفت: کارهایی که پیش از این امکان اجرای آنها غیر ممکن به نظر می رسید، هم اکنون یکی پس از دیگری توسط متخصصان داخلی ساماندهی شده است.

سیدمحمدرضا رضازاده افزود: صنعت سدسازی کشور پیش از انقلاب کاملا وابسته به خارج از کشور بود اما اکنون این سدها به وسیله متخصصان توانمند ایرانی طراحی، اجرا شده و به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به فرایند احداث طرح سیاه بیشه گفت: طی سه سال گذشته، عملیات اجرایی سد و نیروگاه تلمبه دخیره ای سیاه بیشه شتاب گرفته است و امروز شاهد به ثمر رسیدن بخش هایی از آن هستیم.

وی با بیان اینکه نیروگاه های تلمبه ذخیره ای سه درصد از برق جهان را تامین می کنند، افزود: این نیروگاه ها علاوه بر کمک به شبکه برق، برای انتقال برق تولیدی به ساعت‌های پیک مصرف و ایجاد تعادل در شبکه احداث می‌شوند.

رضازاده ادامه داد: در کنار نیروگاه های حرارتی و اتمی، نیروگاه های تلمبه ذخیره ای نیز باید وجود داشته باشند چراکه خارج و وارد مدار شدن این نیروگاه‌ها هزینه زیادی دارد اما نیروگاه تلمبه ذخیره ای ظرف مدت چند دقیقه وارد مدار و یا از آن خارج می شوند.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به ظرافت ها و سختی های اجرای این طرح، تصریح کرد: قرار گرفتن این پروژه در کنار جاده پرتردد چالوس، دشواری هایی از بابت حمل تجهیزات به همراه داشت و از همین رو بخشی از تجهیزات سنگین در این کارگاه ساخته شد.

وی همچنین عملیات ساخت شفت فولادی به طول ۵۰۰ متر و با پوشش فلزی را از بخش های دشوار این پروژه ذکر کرد و ادامه داد: بخش عمده ای از این پروژه در زیرزمین اجرا می شود به طوری که چندین کیلومتر تونل برای انتقال آب از سدها به یکدیگر و احداث مغارهای استقرار نیروگاه در زیرزمین ساخته شده است که قابل مشاهده نیست.

این مسئول با اشاره به تفاوت این طرح با سدهای دیگر، اظهار داشت: در این طرح، آب سدها هر ۲۴ ساعت باید چرخش داشته باشد در نتیجه برای جلوگیری از آسیب به سازه ها نیاز به دقت و اجرای روش های خاصی دارد.

وی ظرفیت واحدهای نیروگاهی این نیروگاه را هزار و ۴۰ مگاوات و تقریبا برابر با ظرفیت نیروگاه کارون ۴ دانست و گفت: نیروگاه های تلمبه ذخیره ای جزو طرح های مفید و ضروری هستند که با توجه به هماهنگی های به عمل آمده با معاونت برق و انرژی وزارت نیرو هم اکنون اجرای نیروگاه های تلمبه ذخیره ای آزاد، سیمره و رودبار لرستان در دست پیگیری است.

در این آیین، مجری طرح سد و نیروگاه سیاه بیشه گفت: طی یک قرن گذشته، ۱۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تلمبه ذخیره ای در جهان، ۷۰ هزار مگاوات در اروپا، ۲۴ هزار مگاوات در ژاپن و ۱۹۴۰ مگاوات در خاورمیانه ساخته شده است.

فرامرز اخوان اصل با اشاره به اهداف اصلی اجرای چنین طرح هایی، گفت: این طرح ها موجب ایجاد تعادل در شبکه برق، ذخیره انرژی در ساعت کم باری، تنظیم بار شبکه و در نهایت بهبود کیفیت برق می شود.

مجری طرح سیاه بیشه خاطرنشان کرد: واحد نخست این طرح به ظرفیت ۲۵۰ مگاوات تا دوماه آینده وارد مدار شده و سه واحد دیگر آن به فاصله دو ماه از یکدیگر به شبکه سراسری متصل می شود.

به گفته وی، طرح سیاه بیشه دارای دو سد سنگریزه ای با پوشش بتنی و یک نیروگاه تلمبه ذخیره ای زیرزمینی به ظرفیت یکهزار و ۴۰ مگاوات است.

اخوان اختلاف ارتفاع دو سد بالا و پایین را حدود ۵۰۰ متر و حجم مفید هرکدام از مخزن ها را برابر با ۳٫۵ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: خوشبختانه عملیات آبگیری هر دو سد با موفقیت انجام شده و هم اکنون آماده بهره برداری است.

وی یکی از بخش های دشوار نصب تجهیزات هیدرومکانیک نیروگاه سیاه بیشه را شفت مایل هر دو آبراهه دانست و یادآور شد: در این بخش درمجموع افزون بر ۱۳۰ قطعه پوشش فلزی به قطر پنج متر و طول های پنج تا ۱۰ متر در مدت زمان حدود یک سال نصب شد.

وی میزان اعتبار هزینه شده در این طرح را حدود ۱۲ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تونل جایگزین محور این سد نیز به طول ۶۰۰ متر و عرض ۱۱ متر ظرف مدت دو سال ساخته شده است.

سد و نیروگاه سیاه بیشه به عنوان نخستین نیروگاه تلمبه دخیره ای کشور با ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شمال تهران و در مسیر جاده کرج – چالوس در استان مازندران در حال احداث است که در سال جاری به بهره برداری می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها