بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۲ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 22 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تجمیع مراکز پژوهشی برای بهره گیری از ایده های جدید و نوآورانه است

کد خبر: 25220 Print This Post
۰۶ اسفند ۱۳۹۰ | ۱۰:۳۵
تجمیع مراکز پژوهشی برای بهره گیری از ایده های جدید و نوآورانه است

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه وشهرسازی گفت : تجمیع مراکز مختلف آموزشی و پژوهشی این وزارتخانه تحت عنوان مرکز تحقیقات راه ،مسکن و شهرسازی  به منظور بهره گیری از ایده های جدید ، نوآورانه و استفاده مطلوب از منابع صورت گرفت .

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سید محمود فاطمی عقدا روز شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت : ماموریت جدید مرکز بویژه در حوزه راه ، مهندسی راه سازی به منظور کاهش هزینه های ساخت راه و راه آهن صورت می گیرد .

پیش از این ‘ مرکز تحقیقات ساختمان ومسکن ‘ به عنوان مجموع رسمی وابسته به وزارت مسکن وشهرسازی سابق در بخش ساخت وساز فعالیت های پژوهشی خود را انجام می داد ، اما با شکل گیری وزارت راه وشهرسازی موضوع تجمیع تشکیلات مشابه پیگیری شد ،تا سرانجام شورای عالی اداری ،تحقق این مهم را تصویب کرد .

دولت امسال هشت هزار میلیارد ریال برای نگهداری و تجهیز راهها تخصیص داده و علاوه بر این ۶۰۰ هزار میلیارد ریال نیز برای حمل ونقل عمومی هزینه کرده است .

وی افزود: بهینه سازی سیستم حمل ونقل ریلی به منظور افزایش سرعت ناوگان هم در حوزه بار و نیز مسافر با استفاده از زیر ساخت های موجود پیگیری می شود.

دولت در سال جاری به منظور توسعه بخش ریلی ۹ هزار میلیارد ریال اختصاص داده و طی ۹ ماهه نخست سال جاری ۴۲ میلیون تن بار در کشور از طریق حمل ونقل ریلی جابه جا شد.

فاطمی عقدا گفت : در بخش معماری و شهرسازی ،سیاست کلی این مرکز سوق دادن ساخت وساز ها و برنامه ریزیها به سمت بهبود فضاهای شهری براساس الگوی معماری اسلامی – ایرانی است .

وی از راه اندازی بخش قیر و آسفالت در مرکز یادشده به عنوان گامی در جهت بهبود کیفیت آسفالت راه ها و دوام بهره برداری از انها یاد کرد.

براساس مصوبه شورای عالی اداری مؤسسه قیر و آسفالت ایران با همه امکانات، اموال، تجهیزات، وظایف، اختیارات و نیروی انسانی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادغام می‌شود.

طی دوره هشت ساله (دولت نهم و دهم ) در مجموع آسفالت شش هزار و ۲۰۰کیلومتر برنامه ریزی شد و در این دوره ساخت ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی همراه با آسفالت پیش بینی شده است .

رئیس مرکز تحقیقات راه ،مسکن و شهرسازی پیش بینی کرد : در آینده بخش های دریایی ، هوایی و فرودگاهی در این مرکز دایر خواهد شد و اکنون تحقیقات مربوط به راه آهن آغاز شده و مراکز تحقیقاتی که در بخش راه آهن و فرودگاهی نبوده ، شکل می گیرد .

مصوبه ایجاد مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی اداری برای اجرا ابلاغ شده است.

‘ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ‘ در قالب پروژه عمرانی سازمان ملل متحد ‘ UNDP’ از سال ۱۳۵۰ تاسیس شد و تا سال ۱۳۵۲که رسماً فعالیت خود را آغاز کرد، وظیفه تحقیق و پژوهش در زمینه ساختمان و مسکن، توسط ‘ دفتر مطالعات و معیارهای ساختمانی’ وزارت مسکن و شهرسازی وقت را انجام داد.

در سال ۱۳۵۰، براساس توافقنامه بین وزارت مسکن و شهرسازی و UNDP این وظیفه به مرکز واگذار شد و در سال ۱۳۵۲، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، فعالیت‌های خود را به شکل رسمی آغاز کرد.

اساسنامه پیشنهادی مرکز در سال ۱۳۵۶، به تصویب مجلس شورای ملی رسید و از آن زمان مرکز دارای شخصیت سازمانی مستقل شد و به عنوان یکی از سازمان‌های وابسته به وزارت مسکن و شهرسازی به وظایف تعیین شده در اساسنامه مبادرت می‌ورزد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها