بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

هشدار وزیر پیشین مسکن درباره تهران

کد خبر: 20840 Print This Post
۰۶ آذر ۱۳۹۰ | ۰۶:۵۴
هشدار وزیر پیشین مسکن درباره تهران

http://www.bananews.ir/عباس آخوندی: مهاجرت به پایتخت رو به افزایش است

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) وزیر پیشین مسکن با اظهار نگرانی درباره جمعیت تهران، از افزایش مهاجرت‌ها به پایتخت خبر داد و گفت: در حال حاضر جمعیت مجموعه شهری تهران ۵ میلیون نفر از سقفی که برای سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده، بیشتر است.

عباس آخوندی در گردهمایی کانون مهندسین فارغ‌التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران افزود: در صورتی که روند کنونی مهاجرت به تهران متوقف نشود، اضافه جمعیت در این کلانشهر، سکونت ساکنان پایتخت را با مشکل مواجه می‌کند.

وزیر پیشین مسکن تصریح کرد: در حال حاضر براساس آمارهای موجود، جمعیت «شهر تهران» به ۸/۷ میلیون نفر رسیده است که این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۱۰/۵ میلیون نفر افزایش خواهد یافت. این در حالی است که مسوولان برنامه‌ریزی جمعیتی، هدفگذاری جمعیت «مجموعه شهری تهران» برای سال ۱۴۰۰ را حدود ۷/۵ میلیون نفر تعیین کرده بودند که به این ترتیب جمعیت فعلی شهر تهران از جمعیت مجموعه‌ شهری تهران در ۱۰ سال آینده، سبقت گرفته است.

وزیر مسکن و شهرسازی دولت ششم در این باره اعلام کرد:‌ ساخت و سازهایی که در سال‌های اخیر با عنوان مسکن مهر در حومه کلانشهر تهران انجام شده است مهم‌ترین عامل افزایش مهاجرت و در نتیجه افزایش غیرقابل پیش‌بینی جمعیت شهر تهران شده است.

عباس احمد آخوندی افزود: ساخت و ساز مسکن مهر در حاشیه شهر تهران تنها باعث افزایش مهاجرت از سایر نقاط به مجموعه شهری تهران می‌شود.

وی افزود: براساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، رشد جمعیت اطراف شهر تهران طی سال‌های اخیر و پس از اجرای طرح مسکن مهر، ۱۳ درصد گزارش شده در حالی که رشد جمعیت کل کشور در همین زمان،‌۱/۳ درصد بوده است.

آخوندی با ابراز نگرانی از وضعیت اجتماعی ساکنان شهرهای جدید در راستای ایجاد تجمعی بسیار انبوه و در مقیاس‌های بالای ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار واحد با تراکم حداقل ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از طبقات کم درآمد در ساختمان‌های کاملا یکسان و محیط اجتماعی نازل، خاطرنشان کرد: اغلب مناطق انتخاب شده برای ساخت مسکن مهر هیچ گونه انطباقی با بافت اجتماعی موجود در درون شهرها ندارد.

وزیر اسبق مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در حال حاضر طبقات متوسط شهری نیز تمایلی به سکونت در شهرهای جدید ندارند و به همین علت بسیاری از واحدهای ساخته شده بدون متقاضی باقی‌مانده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها