بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۳۰ خرداد، ۱۳۹۷ | Wednesday, 20 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

الزامات طراحی در واحدهای مسکونی مهر

کد خبر: 4642 Print This Post
۱۶ بهمن ۱۳۸۹ | ۰۸:۵۳
الزامات طراحی در واحدهای مسکونی مهر

www.BanaNews.irمعاون وزیر مسکن و شهرسازی حفظ فضاهای عمومی، ساخت نمای متناسب با اقلیم و اشراف نداشتن به فضاهای خصوصی در ساختمان ها را از الزامات طراحی واحدهای مسکونی مهر اعلام کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهندس میر محمد غراوی، درگفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزارت مسکن و شهرسازی با بیان اینکه بخشی از ضوابط و مقررات مربوط به جانمایی و احداث مسکن مهر براساس سیاست های شورایعالی شهرسازی و معماری بر مبنای رعایت الگوی معماری ایرانی – اسلامی تدوین و به استانها ابلاغ شده است، اظهار داشت: کلیه دستگاه های مرتبط مکلف هستند شیوه نامه ابلاغی را در طراحی و اجرای واحدهای مسکونی مهر رعایت و اجرا نمایند.

وی به برخی الزامات مورد تاکید در شیوه نامه ابلاغی اشاره کرد و گفت: براساس این شیوه نامه به هیچ عنوان فضاهای عمومی ساختمان مانند راهرو، پارکینگ و پیلوت نباید تبدیل به فضاهای مسکونی شوند چرا که این اقدام تبعات منفی برای ساکنان ساختمان در پی دارد.

معاون شهرسازی و معماری وزیر مسکن وشهرسازی با تاکید بر اینکه نقشه های معماری واحدهای مسکونی مهر باید با توجه به اقلیم هر منطقه تهیه شوند، ادامه داد: برای مثال در استان یزد برای نمای ساختمان ها استفاده از نمای آجری توصیه می شود و به هیچ عنوان نماهای شیشه ای را توصیه نمی کنیم.

مهندس غراوی حفظ حریم خصوصی در واحدهای مسکونی را از دیگر الزامات شیوه نامه ابلاغی برشمرد و افزود:نباید ساختمانها به گونه ای طراحی شوند که افرادی غیر از اعضای خانواده امکان مشاهده همه قسمتهای واحد مسکونی را داشته باشند. بلکه باید با حفظ حریم خصوصی خانه باعث ایجاد نوعی احساس آرامش و امنیت میان ساکنان شد.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه متاسفانه ذائقه بخش خصوصی به سمت استفاده از سبک و سیاق های غربی در معماری تغییر یافته است، گفت: از آنجایی که در طراحی های بخش خصوصی الزامی برای استفاده از الگوهای معماری ایرانی – اسلامی وجود ندارد، افراد ساختمان ها را براساس سلیقه خودشان می کنند.

وی خاطر نشان کرد: باید با استفاده از شیوه های مختلف‌، مردم را به استفاده از الگوهای معماری اصیل ایرانی- اسلامی در ساخت و سازها ترغیب کرد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها