بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

احیای بافت فرسوده با طرح مسکن مهر

کد خبر: 44511 Print This Post
۱۳ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۱:۳۳
احیای بافت فرسوده با طرح مسکن مهر

http://www.bananews.ir/پدرام صمیمی فرد، با بیان این که طرح مسکن مهر فرصت بکری برای فعالان حوزه مسکن است، گفت: با توجه به فرمایشات رهبرمعظم انقلاب و تاکید رییس جمهوری در خصوص توجه به معیارهای ایرانی-اسلامی در حوزه معماری وشهرسازی،کارگروه هاو کمیته هایی در شهرهای جدید شکل گرفت تا ایده ها و طرح ها در این خصوص مورد بررسی قرار گیرد.
به گفته وی این طرح فرصتی را ایجاد کرد تا ایده هایی که از گذشته در حوزه شهرسازی و معماری وجود داشته است، عینیت پیدا کند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) صمیمی فرد سپس افزود: هم اکنون در سایت های مسکن مهر، فرصتی پدید آمد تا ایده های یاد شده به چالش کشیده شود و شکل اجرایی به خود بگیرد.
این کارشناس حوزه شهرهای جدیدو مسکن مهر درادامه یادآور شد:درگذشته فاصله بین طراحی و اجرا بسیار زیاد بود و گاهی اوقات به سبب فاصله بین این دو موضوع، امکان بایگانی شدن طرح وجود داشت ، اما در طرح مسکن مهر فاصله بین طراحی و اجرا بسیار کم شد و برخی مواقع این دو به طور همزمان صورت می گرفت.
وی درادامه به تاثیر مسکن مهر در رونق و آبادانی مناطق شهری اشاره کرد و گفت: اجرای طرح در بسیاری از مناطق شهری، به آبادانی و رشد آنها بسیار کمک کرد،چرا که پیش از آن آبادانی این مناطق به سختی صورت می گرفت و ارایه خدمات رفاهی شاید امکانپذیر نبود.
این کارشناس حوزه مسکن سپس یادآور شد: شاید در اجرای طرح مسکن مهر در بخش زیرساخت های آب، برق، فاضلاب و گاز با برخی مشکلات و مسایل مواجه باشیم ، اما در مجموع به نظر می رسد که اجرای این طرح یک حرکت روبه جلو و پیش رونده بوده است.
وی در ادامه به اجرای پروژه ۸۰ هزار واحدی مسکن مهر در شهر جدید پردیس اشاره کرد و گفت: در این پروژه که به دستور رییس جمهوری و تاکید وزیر راه و شهرسازی در سه فاز ۵، ۸ و ۱۱ به مرحله اجرا در آمده است، توانستیم در بحث شهرسازی ایده های اسلامی ایرانی را عملیاتی کنیم.
به گفته صمیمی فرد، بسیاری از شاخص های ایرانی و اسلامی در قالب این پروژه هم اکنون در حال پیاده سازی و به روزرسانی است.
وی ادامه داد: شاید اجرای شاخص های یاد شده در قالب یک واحد ۸۰ متری بسیار سخت ومشکل باشد ، اما مسکن مهر این فرصت را داد تا واحدهای مسکونی را بهینه سازی و با معماری اسلامی – ایرانی اجرایی کنیم.
کارشناس حوزه مسکن با بیان این که سایت ۸۰ هزار واحدی مسکن مهر پردیس به عنوان پایلوت اجرای معیارهای ایرانی- اسلامی مطرح است، گفت: هم اکنون بیش از ۸۰ درصد معیارهای ایرانی- اسلامی در سایت مسکن مهر پردیس اجرا شده است.
وی سپس در خصوص بهره گیری از روش صنعتی در ساخت و سازهای مسکن مهر نیز گفت: صنعتی سازی در ایده و قانون از سال ۱۳۶۸ در کشور مطرح بوده ، اما به لحاظ آماری میزان صنعتی سازی در کشور صفر درصد بوده است.
صمیمی فرد افزود: شاید در سال های نخست اجرای طرح مسکن مهر در خصوص صنعتی سازی در این طرح با مشکلاتی مواجه بودیم ،اما هرچقدر در اجرای طرح جلو رفتیم ، با سرمایه گذاری های خوب دولت در استفاده از روشهای صنعتی سازی، اتفاقات بسیار خوبی رخ داد.
وی اضافه کرد: هم اکنون در شهر جدید پرند تنوع ساخت و سازها به روش صنعتی سازی بسیار زیاد است ، به گونه ای که نزدیک به ۵۰ درصد ساخت و سازها با سیستم های نوین و صنعتی سازی صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها