بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 25 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مذاکره با دولت و مجلس برای افزایش امکانات رفاهی شهرهای جدید

کد خبر: 22091 Print This Post
۰۳ دی ۱۳۹۰ | ۱۱:۲۶
مذاکره با دولت و مجلس برای افزایش امکانات رفاهی شهرهای جدید

http://www.bananews.irمعاون وزیر راه و شهرسازی از مذاکره با دولت و مجلس برای افزایش امکانات رفاهی شهرهای جدید خبر داد و گفت: وسعت شهرهای جدید با تعریف طرح مسکن مهر افزایش نمی یابد و‌ طبق برنامه‌ قبلی جمعیت شهرهای جدید باید به پنج میلیون نفر برسد که اکنون بدون مسکن مهر به ۵۰۰ هزار نفر رسید.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) جمشید نورصالحی در گفت و گو با خبرنگار فارس افزود: توسعه شهرهای جدید با همان طرح اولیه انجام می‌گیرد و اینگونه نیست که به سبب تعریف طرح مسکن مهر در این شهرها به جمعیت و یا وسعت آنها افزوده شده باشد.

وی اضافه کرد:‌ طبق برنامه‌ای که در زمان تاسیس شهرهای جدید تدوین شده بود، باید جمعیتی پنج میلیون نفری در آن ساکن می‌شدند، که اکنون بدون احتساب مسکن مهر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت را شامل می‌شوند.

وی به ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکن در شهرهای جدید از سال ۶۹ تاکنون اشاره کرد و افزود: تنها در قالب مسکن مهر بیش از ۳۱۰ هزار واحد در شهرهای جدید ساخته شده است که این رقم می‌تواند به ۴۰۰ هزار واحد مسکونی نیز برسد.

نورصالحی در پاسخ به این سوال که مسکن مهر در شهرهای جدید کاهش عرضه مسکن را سبب شده است گفت: این امر صورت نگرفته و حتی مسکن مهر خود باعث رونق‌ بخش ساخت و ساز در شهرهای جدید شده است.

مردم باید به سکونت در شهرهای جدید رغبت کنند و آن را شهر خود بدانند

وی فلسفه به وجود آمدن شهرهای جدید را نزدیکی به مناطق صنعتی عنوان کرد و ادامه داد:‌با وجود آنکه موقعیت اشتغال برای ساکنان شهرهای جدید در اطراف خودشان فراهم است اما چالش مهم این است که مکانیزمی باید تعریف شود تا مردم به سکونت در آنها رغبت پیدا کرده و آن را شهر خود بدانند.

سهم ۱۰ برابری بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری ساخت مسکن در شهرهای جدید

نورصالحی از سهم ۱۰ برابری بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری ساخت مسکن در شهرهای جدید ابراز رضایت کرد و تاکید کرد: با ایجاد پکیج‌هایی می‌توان این بخش از اقتصاد را نسبت به ساخت زیربنا و روبناهای شهری ترغیب کرد.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید اخذ مجوز از دولت و مجلس برای ایجاد امکانات بیشتر را جزء اولویت‌های کاری شرکت عمران شهرهای جدید دانست و افزود: البته اشکال دیگری که وجود دارد این است که با ساخت زیربناهای شهری همواره نگاه به دولت بوده و بخش خصوصی تنها در مقوله ساخت مسکن وارد شده است در حالیکه باید مشوق‌هایی در نظر گرفته شود تا بخش خصوصی در زمینه ساخت امکانات بهداشتی،‌ مراکز ورزشی و تفریحی و همچنین تجاری نیز اقدام نماید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها