در پي طراحي و ساخت دستگاه تفكيك مصارف برق خانگي با ...

به گزارش پايگاه خبري توانير ، رييس پژوهشكده توزيع برق پژوهشگاه نيرو رصد و كنترل برق مصرفي را از كليدي ترين بخشهاي مديريت مصرف برق عنوان كرد كه به اين منظور فن آوريهاي متعددي در دنيا طراحي و پياده سازي شده و قرائت هوشمند كنتورهاي برق از جمله اين فن آوريهاست كه مورد توجه محققان قرار دارد.
مجتبي گيلوانژاد افزود: گرچه قرائت هوشمند از فن آوريهاي روز دنياست اما امكان دستيابي به اطلاعات جزيي تر مصرف هر مشترك را فراهم نمي كند و به جهت اندازه گيري تفكيك نشده مصارف هر مشترك، قادر نيست به طور دقيق مفهوم اصلاح الگوي مصرف برق را محقق سازد.
وي اظهار داشت: بر اين اساس محققان پژوهشكده توزيع برق با طراحي و ساخت نمونه دستگاه تفكيك ميزان مصرف وسايل برقي خانگي كه با بهره گيري از قابليتهاي هوش مصنوعي و يادگيري ماشين انجام شد، توانستند نخستين گام را در زمينه محاسبه دقيق مصرف هر وسيله برقي بردارند. سيستم پيشنهادي اين پروژه با اتصال به خط برق مشترك، قادر است اطلاعات مربوط به شكل موج جريان مصرفي را در فاصله هاي كوتاه اندازه گيري و ذخيره كند.
گيلوانژاد عنوان كرد: نرم افزار به كار رفته در اين سامانه مي تواند بر اساس روشهاي معين و با تفكيك شكل موج به شكل موج هاي پايه كه مربوط به مصرف برق تجهيزات خانگي مانند يخچال، ظرفشويي، لباسشويي، اتو، سيستمهاي گرمايشي و روشنايي است، اطلاعات مفيدي از مصرف هر يك از وسايل برقي را به طور برخط ارائه دهد و اين اطلاعات براي اصلاح الگوي مصرف از طريق گوشي هاي هوشمند در اختيار كاربر قرار مي گيرد.
رييس پژوهشكده توزيع برق پژوهشگاه نيرو در پايان خاطر نشان كرد: اين پروژه در مدت يك سال و نيم و با حدود 2.5 ميليارد ريال هزينه نمونه سازي شده و توليد صنعتي آن نيازمند حمايتهاي بيشتر است.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

  شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

  شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات