بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۶ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Thursday, 26 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تبعیض در حقوق کارگران فصلی پذیرفته نیست

کد خبر: 85403 Print This Post
۳۰ مهر ۱۳۹۶ | ۰۸:۴۵
تبعیض در حقوق کارگران فصلی پذیرفته نیست

یک کارشناس بازار کار معتقد است برای جلوگیری از اجحاف و تضییع حقوق کارگران فصلی،‌ باید نظارت و بازرسی از کارگاه‌های کوچک توسط متولیان وزارت کار بیشتر شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حمید حاج اسماعیلی با اشاره به تاکید قانون کار بر رعایت حقوق کار و پرداخت دستمزد کارگران فصلی، اظهار کرد: در قانون کار هیچ تفاوتی بین کارگران قرارداد دائم و موقت به لحاظ استفاده از مزایای قانون کار وجود ندارد و قانون به صراحت اعلام کرده که همه کارگران به تناسب سوابقی که دارند باید از مزایای قانون کار و تامین اجتماعی برخوردار باشند.

وی با بیان اینکه هیچگونه تبعیضی در پرداخت دستمزد، بیمه و رعایت حقوق کار بین کارگران موقت و فصلی و دیگر کارگران پذیرفته نیست، افزود: متاسفانه به دلیل عدم نظارت و بازرسی جدی و شرایط حاکم بر بازار کار کشور، حقوق کارگران فصلی تضییع می‌شود و هرچه کارگاه‌ها کوچکتر باشد امکان تخلف، عدم رعایت حقوق کار و تبعیض در پرداخت دستمزد بیشتر دیده می شود.

این کارشناس بازار کار ادامه داد: در کارگاه‌های بزرگتر به دلیل آنها نظارت و بازرسی‌ها بیشتر است، امکان پرداخت دستمزد و مزایای قانون کار واقعی‌تر است ولی در کارگاه‌های کوچک به ویژه در حوزه کارگران فصلی و موقت، عدم نظارت و بازرسی عالیه از سوی متولیان وزارت کار موجب اجحاف و تبعیض در حق کارگران فصلی می‌شود.

حاج اسماعیلی با تاکید بر ضرورت استفاده از سازوکارهای جدید برای ساماندهی کارگاه‌های کوچک و کارگران فصلی خاطرنشان کرد: از گذشته برای رعایت حقوق کار در کارگاه‌های ۱۰ نفره و کمتر از آن دچار مشکلات اساسی بودیم مثلا یک پروژه ساختمانی شروع به کار می‌کند و چند کارگر را به کار می‌گیرد ولی هیچ مامور یا بازرسی از اداره کار به آن مراجعه نمی‌کند، در حالی که مسایل ایمنی و بهداشت جزو اولویتهایی است که باید در چنین کارگاه‌هایی رعایت شود.

این فعال کارگری با بیان اینکه سازمان‌های کارگری نباید از نقش و وظایفی که درباره کارگران فصلی بر دوش دارند، غافل شوند، گفت: نباید انتظار داشته باشیم که تنها دولت و وزارت کار ساماندهی کارگران فصلی را در دستور کار قرار بدهند، بلکه انجمن‌های صنفی و تشکل‌های کارگری هم که وظیفه پیگیری مطالبات و حقوق کارگران را دارند باید به تکالیف و وظایفی که در قبال نیروهای کار موقت و فصلی دارند عمل کنند و در این خصوص فعال شوند.

به گفته وی سازمانهای کارگری باید نسبت به شناسایی این دسته کارگران اقدام کنند و از طریق مذاکره با کارفرمایان از استخدام و نحوه فعالیت کارگران فصلی در کارگاهها با خبر شوند و وضعیت بیمه آنها در سازمان تامین اجتماعی را پیگیری و از حقوق قانونی آنها دفاع کنند.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها