بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

عدم ضوابط ملی ساختمان در کردستان

کد خبر: 21455 Print This Post
۲۱ آذر ۱۳۹۰ | ۰۸:۲۱
عدم ضوابط ملی ساختمان در کردستان

http://www.bananews.ir/عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان کردستان گفت: عدم آگاهی کامل مردم کردستان از قوانین سازمان نظام مهندسی باعث شده ضوابط ملی ساختمان در ساخت و سازها رعایت نشود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) یوسف وثوقی در گفتگو با مهر افزود: سازمان نظام مهندسی در ساخت و سازها ۲۰ مبحث در خصوص استاندارد سازی سازه ها طبق مقررات ملی این سازمان دارد که متاسفانه به دلیل آگاهی نداشتن مردم از وظایف این سازمان بسیاری از آنها نادیده گرفته شده و مهندسان مشاور نیز به راحتی از کنار این نکات ایمنی عبور می کنند.

وی اظهار داشت: همین عدم آشنایی مردم با قوانین نظام مهندسی باعث شده است مهندسان و ناظران ساختمان وظایف خود را به درستی انجام ندهند و در بسیاری از ساخت و سازها رعایت نکات ایمنی و استاندارد صورت نمی گیرد.

عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان کردستان در رابطه با همکاری ادارات دولتی با این سازمان نیز گفت: متاسفانه برخی از دستگاه های اجرایی به تفاهم نامه های خود با نظام مهندسی متعهد نیستند و این روند باعث بروز مشکلاتی در حوزه ساخت و ساز در استان کردستان شده است.

وثوقی ادامه داد: تا زمانی که خود بخش دولتی و ادارات در پروژه های عمرانی شان نظام مهندسی را نادیده می گیرند نمی توان انتظار داشت که مردم نیز به این اصول پایبند باشند و همین امر باعث غیر استاندارد بودن سازه های شهری و نامناسب شدن چهره شهرها شده است.

وی یادآور شد: برخی از وزارتخانه ها و در راس آنها وزارت راه و شهرسازی در راستای کوچک سازی بدنه اجرایی دولت قسمتی از خدمات خود را طی تفاهم نامه هایی به سازمان نظام مهندسی استان ها واگذار کرده است اما عملا در رده استانی این تفاهم نامه ها نادیده گرفته می شود.

وثوقی افزود: تفاهم نامه هایی همچون نظارت بر طراحی و اجرای استاندارد تاسیسات آب و فاضلاب کلیه اماکن و طراحی، اجرا و نظارت بر لوله کشی گاز مناطق مسکونی و تجاری علیرغم گذشت سه سال که به صورت مستمر و جدی پیگیری شده است نهایتا با مقاومت برخی از مسئولان مواجه شده و مردم را از بخشی از خدمات مهندسی محروم کرده است.

وی یکی از راهکارهای اصولی برای آگاه سازی مردم از این قوانین را آگاهی سازی از طریق رسانه های جمعی عنوان کرد و اظهار داشت: رسانه ها می توانند با اطلاع رسانی و شفاف سازی قوانین، آئین نامه ها و تفاهم نامه های فی مابین بخش دولتی و بخش خصوصی گام بزرگی در حل مشکلات این سازمان بردارند.

عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان کردستان رسانه ها را معتمد مردم و دستگاه های اجرایی دانست و گفت: رسانه ها باید بدون هیچگونه محدودیتی شفاف سازی کرده و هم سازمان نظام مهندسی را وادار به رعایت قوانین ساخت و ساز و استانداردسازی سازه ها کنند و هم مردم را برای پیگیری حقوق قانونی خود تشویق کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها