بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۱ خرداد، ۱۳۹۷ | Tuesday, 22 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

سرمایه ‏گذاری مسکن

کد خبر: 5316 Print This Post
۲۱ بهمن ۱۳۸۹ | ۰۸:۳۸
سرمایه ‏گذاری مسکن

www.BanaNews.irعوامل موثر بر قیمت و بازدهی هر سهم را می‏توان به دو گروه تجزیه کرد؛ گروه نخست مرتبط با تاثیری است که هر سهم از عوامل کلی اقتصاد می‏پذیرد و گروه دوم وابسته به متغیرهایی است که تنها به خود همان سهم مربوط می‌باشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)به نقل از دنیای اقتصاد، متغیرهای اقتصادی مختلفی را می‏توان به عنوان عامل تاثیرگذار روی بازده سهام در نظر گرفت، اما اگر بخواهیم یک متغیر را به عنوان تاثیرگذارترین متغیر انتخاب کنیم بهترین انتخاب شاخص بازار سرمایه است.

برای سادگی، تمام عوامل انحصاری که تنها بر یک سهم موثر هستند را نیز در یک عامل خلاصه می‏کنیم. به این ترتیب می‏توان مدل معروف به مدل بازار را ساخت.

مطابق این مدل، بازده هر سهم از دو عامل تشکیل می‌­شود که یک جزء آن ناشی از بازار است که ضریب تاثیر‌پذیری سهم از بازار را بتا می‌­نامند؛ جزء دیگر بازده هر سهم مربوط به خود سهم است که آلفا نامیده می­‌شود. به بیان آماری، این مدل از رگرسیون بازده هر سهم بر شاخص بازار، حاصل می­‌شود که عرض از مبدا رگرسیون آلفا و شیب رگرسیون نیز همان ضریب بتا است.

به عنوان مثال اگر متوسط بازده سهمی ۱۵ درصد، بتای آن ۵/۰ و بازده بورس ۲۰ درصد باشد، ۱۰ درصد=۵/۰×۲۰ از بازده آن متاثر از بازار و آلفای آن برابر ۵ درصد بوده است؛ یعنی به طور متوسط، ۵ درصد از بازده آن سهم مستقل از وضع کلی بازار و مختص خود شرکت و ۱۰ درصد از بازدهی متاثر از وضع کلی بازار بوده است.

در این مدل از داده‌های تاریخی جهت محاسبه آلفا و بتا استفاده شده و بدیهی است ممکن است اتفاقات آتی متفاوت از روند گذشته سهم باشد.

مطابق محاسبات این مدل، در طول سه سال گذشته، میانگین بازده سالانه سرمایه‏گذاری مسکن ۱۲ درصد، بتای آن ۳۶/۰ و میانگین بازده سالانه بورس در این مدت ۳۲ درصد بوده است؛ بنابراین حدود ۵/۱۱ درصد (که از ضرب ۳۲ درصد و ۳۶/۰ به‏دست می‌­آید) از بازده این شرکت متاثر از بازار و آلفای آن برابر ۵/۰ درصد بوده است؛ یعنی به طور متوسط، ۵/۰ درصد از بازده این سهم مستقل از وضع کلی بازار و مختص خود شرکت و ۵/۱۱ درصد از بازدهی متاثر از وضع کلی بازار بوده ­است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها