بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۳۰ خرداد، ۱۳۹۷ | Wednesday, 20 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

سالانه یک متر مکعب از آب‌های زیرزمینی اصفهان کاهش می‌یابد

کد خبر: 5373 Print This Post
۲۳ بهمن ۱۳۸۹ | ۰۸:۴۱
سالانه یک متر مکعب از آب‌های زیرزمینی اصفهان کاهش می‌یابد

www.BanaNews.irقائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: سالانه حدود یک متر مکعب از حجم آب‌های زیرزمینی استان اصفهان به دلیل برداشت‌های بی‌رویه کاهش می‌یابد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)محمدرضا نصراصفهانی اظهار داشت: اگر امسال بارندگی در ماه‌های بهمن، اسفند و فروردین‌ماه استان اصفهان به صورت معمول باشد، می‌توان سال آینده را از نظر زراعی سال کم خسارتی دانست اما با توجه به اینکه پاییزی غیرطبیعی را در سال جاری داشتیم باز هم سال آینده سال زراعی غیرمعمولی را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه از ۵٫۴ میلیارد متر مکعب آبی که از ذخایر زیرزمینی در استان اصفهان برداشت می‌شود، ۳۰۰ میلیون متر مکعب آن غیرقابل برگشت است، تصریح کرد: در حال حاضر افت‌ آب‌های زیرزمینی در استان اصفهان سالانه حدود یک ‌متر مربع است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: در دشت‌های مختلف برداشت‌های بی‌رویه انجام می‌شود که با توجه به این مشکلات ضروری است روش‌های آبیاری در زمین‌های کشاورزی نوسازی و اصلاح شود.

وی ادامه داد: افزایش راندمان در بخش کشاورزی تنها راهی است که با به‌کارگیری آن می‌توان بخشی از مشکلات حوزه کشاورزی استان را برطرف کرد.

نصراصفهانی با اشاره به اینکه به منظور اجرای آبیاری تحت فشار در ۲۰ هزار هکتار از زمین‌های زراعی استان پیش‌بینی نیاز به سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد تومانی شده است، خاطرنشان کرد: بر اساس برآوردهای ما به منظور اجرای شبکه‌های آبیاری نیاز به سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد تومانی وجود دارد که تاکنون طبق آخرین اطلاعات حدود ۸۰ درصد از اعتبارات مورد نیاز در هر دو بخش تامین شده است.

وی اظهار داشت: انجام کشت به موقع پاییزه از دیگر راه‌هایی است که به کمک آن‌ها می‌توان مقاومت محصولات در مقابل سرما را در سال زراعی آینده کاهش داد.

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه گاهی به دلیل کمبود آب، کشت پاییزه دیرهنگام آغاز می‌شود، گفت: طی ۴۲ سال گذشته از نظر بارندگی در استان خشک‌ترین پاییز را سپری کردیم.

وی بیان داشت: اگر روند بارندگی‌ها در ماه‌های آتی سال ‌جاری به همین میزان باشد، خسارت امسال در بخش کشاورزی بیشتر از دیگر سال‌ها است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها