بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۴ خرداد، ۱۳۹۷ | Friday, 25 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

بازچرخانی آب در تهران باید در دستور کار قرار گیرد

کد خبر: 5160 Print This Post
۲۰ بهمن ۱۳۸۹ | ۰۸:۰۵
بازچرخانی آب در تهران باید در دستور کار قرار گیرد

www.BanaNews.irمدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر این‌که ساماندهی آب‌های جنوب تهران طرحی بسیار مهم و حیاتی برای پایتخت است، گفت: بازچرخانی آب در تهران باید در دستور کار قرار داشته باشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از ایسنا، خسرو ارتقایی، امروز در مراسم بهره‌برداری رسمی از سد مخزنی ماملو اظهار کرد: تهران در حالی که تنها دو درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص داده ۱۹ درصد جمعیت ایران را در خود جای داده و سرانه مصرف آب تهرانی‌ها سالانه ۳۷۵ متر مکعب است که ۲۰ درصد سرانه مصرف آب کل کشور را شامل می‌شود.

وی افزود: در افق ۱۴۰۵ میزان آب مورد نیاز در سطح استان تهران بالغ بر دو میلیارد متر مکعب خواهد بود که در بررسی‌های انجام شده برای تامین آب مورد نیاز در این برهه زمانی ۵۳۵ میلیون متر مکعب کسری منابع آب را پیش‌بینی کرده‌ایم و برای حل این مشکل باید از طریق صرفه‌جویی در مصرف آب، استفاده از پساب و بازچرخانی آب چاره‌اندیشی کنیم.

او با اشاره به وجود ۴۵۰ میلیون متر مکعب روان‌آب و فاضلاب گفت: برنامه‌های جدی برای بازیافت این منابع آبی داریم و در حالی که اکنون حدود ۲٫۵ متر مکعب در ثانیه پساب تصفیه شده را به دشت ورامین منتقل می‌کنیم، این مقدار در آینده نزدیک به هشت متر مکعب می‌رسد و حدود سه تا چهار متر مکعب نیز به شهر ری منتقل خواهد شد.

ارتقایی ادامه داد: ساماندهی آب‌های سطحی، علاج‌بخشی دشت‌ها و استفاده مجدد از پساب تصفیه‌خانه‌ها از راهکارهای ما در سال آینده است و امیدواریم با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها منابع مالی لازم برای این پروژه‌ها در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد.

اجرای سد ماملو با اعتبار ۱۲ هزار میلیارد ریال از سال ۱۳۸۱ آغاز شده و از دو سال گذشته برای تامین آب زراعی به بهره‌برداری رسیده است. این سد در نزدیک ترین نقطه از پایتخت قرار گرفته است.

سد ماملو از نوع خاکی با هسته رسی و هدف اصلی احداث آن تامین آب شرب جنوب شهر تهران بوده است. این سد با ارتفاع ۸۹ متر از پی حجمی افزون بر ۲۴۰ میلیون مترمکعب را در خود ذخیره می‌کند.

این سد همچنین با توجه به سرریز درجه دار خود قادر است بالاتر از تراز اصلی آب را در خود نگه دارد و در زمان مورد نیاز با ذخیره کردن آب بالاتر از تراز و سطح دریچه می‌تواند به مدیریت بهتر آب کمک کند.

تامین ۹۰ میلیون مترمکعب آب زراعی دشت های ورامین و پاکدشت و افزون بر ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب شرب جنوب تهران و نیز نزدیک به ۳۰ میلیون مترمکعب آب صنعتی را از جمله ویژگی‌های سد ماملوست.

حجم خاکریزی سد ماملو هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب و طول تاج سد نزدیک به ۸۰۷ متر است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها