بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تغذیه مصنوعی دشت ‌شهریار برای مهار بحران آبی

کد خبر: 22906 Print This Post
۱۷ دی ۱۳۹۰ | ۱۰:۳۰
تغذیه مصنوعی دشت ‌شهریار برای مهار بحران آبی

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: با ساماندهی رودخانه کرج پس از سال‌ها ضمن تغذیه سفره آب زیرزمینی در منطقه، آب چاه‌های شرب و کشاورزی شهریار نیز تامین خواهد شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) خسرو ارتقایی در آغاز عملیات اجرایی طرح تغذیه مصنوعی دشت شهریار با بیان اینکه رودخانه کرج در سال های گذشته هر روز شاهد برداشت آب و یا شن و ماسه از بستر رودخانه بوده است، تصریح کرد: اکنون زمان آن رسیده است تا از رودخانه کرج جهت مصارف تغذیه مصنوعی و علاج بخشی دشت شهریار و نیز ساماندهی این رودخانه استفاده شود.

او یکی از مشکلات موجود در دشت شهریار را فرونشست به طور متوسط ۱۶ سانتی متری در سال برشمرد و گفت: در دشت مهم و حیاتی همچون دشت شهریار- کرج- تهران، متاسفانه به دلیل خشکسالی‌ها و برداشت‌های بی رویه شاهد چنین چالشی بودیم و پروژه حاضر بر همین اساس می تواند بحران موجود را برطرف کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه طرح تغذیه مصنوعی دشت شهریار آب های سیلابی بالادست را مهار و کنترل می‌کند، افزود: با اجرای این طرح در قالب شش سد خاکی، در هر سیلاب افزون بر دو میلیون مترمکعب آب ذخیره و مهار می‌شود که نتیجه آن تغذیه سفره آب این دشت خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران خاطرنشان کرد: این گام ابتدایی برای علاج بخشی دشت شهریار است و شرکت آب منطقه ای تهران در کنار این طرح، پروژه های دیگری را نیز در دست مطالعه و اجرا دارد تا بر اساس آن بتواند بحران آبی این دشت را برطرف کند.

ارتقایی همچنین تصریح کرد: اجرای کانالی به موازات کانال محمدیه در جنوب تهران به طول ۲۰ کیلومتر و انتقال پساب تصفیه خانه تهران از این مسیر می‌تواند آب را در تراز بالاتر به دشت شهریار وارد کرده و بخش دیگری از نیازهای این دشت را تامین کند.

به گفته وی در صورت تامین اعتبار، طرح تغذیه مصنوعی دشت شهریار در مدت دو سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها