بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۳ فروردین، ۱۳۹۷ | Friday, 23 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

افزایش حجم سدها به ۱۴میلیارد مترمکعب تا ۳ سال آینده

کد خبر: 19208 Print This Post
۲۶ مهر ۱۳۹۰ | ۱۰:۰۰
افزایش حجم سدها به ۱۴میلیارد مترمکعب تا ۳ سال آینده

http://www.bananews.ir/وزیر نیرو از افزایش حجم سدها به ۱۴ میلیارد مترمکعب در طول برنامه پنجم توسعه خبر داد و گفت: مصرف فعلی آب در بخش کشاورزی ۸۸ میلیارد متر مکعب است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ، مجید نامجو با تاکید بر رفع عقب ماندگی با توسعه شبکه های آبیاری گفت: یکی از چالش های اصلی کشور مسئله تأمین امنیت غذایی و به تبع آن تأمین آب مورد نیاز کشاورزی است به نحوی که حدود ۸۸ میلیارد مترمکعب آب در این بخش مصرف می شود.

وزیر نیرو اظهار داشت: با توجه به اقداماتی که تاکنون صورت گرفته است می توان گفت از ۹۶ میلیارد متر مکعب مصرف کنونی آب از منابع آب های سطحی ۴۶ درصد و زیرزمینی۵۴ درصد تأمین می شود. در برنامه پنجم توسعه که از امسال آغاز شد بخش آب به همراه سایر بخش‌های اقتصادی، برنامه‌ریزی منسجمی را برای ۵ سال آینده طراحی کرده است.

نامجو با بیان اینکه بخش آب وزارت نیرو، برنامه پنجم توسعه را فرصتی مغتنم دانسته و برای دستیابی به اهداف چشم‌انداز بلند مدت کشور برنامه‌ریزی پویایی ارائه نموده است، افزود: یکی از برنامه‌های اصلی بخش آب طی برنامه پنجم توسعه، احداث تمامی شبکه‌های آبیاری و زهکشی اصلی و فرعی پایین‌دست سدهای ساخته‌شده و دردست ساخت است که گام بزرگی در جهت ارتقای بهره‌وری مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: در طول برنامه پنجم توسعه بالغ بر ۱۴ میلیارد مترمکعب به حجم سدهای کشور و به میزان حدود ۶ میلیارد مترمکعب قدرت تنظیمی سدها افزوده خواهد شد که بخش زیادی از این حجم به تأمین آب کشاورزی اختصاص دارد. با افزایش اعتبار و تسهیلات پیش‌بینی شده و با توجه به مصوبات شورای عالی آب طی ۳ سال اخیر مقرر شد که تا پایان برنامه پنجم حدود ۱٫۵ میلیون هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی تکمیل شود که با اجرای آن سطح اراضی تحت پوشش شبکه‌های آبیاری حدود ۹۰درصد افزایش یافته و حدود ۴٫۵ میلیارد متر مکعب آب در سال صرفه‌جویی خواهد شد.

وزیر نیرو تاکید کرد: احداث این میزان شبکه مدرن آبیاری و زهکشی در تاریخ کشور بی‌سابقه بوده ‌است و هم‌اکنون در بخش آب احداث شبکه های آبیاری و زهکشی طی یک برنامه ‌ویژه و با بکارگیری تمامی روش های تأمین منابع مالی در حال انجام است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها