بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۱ خرداد، ۱۳۹۷ | Tuesday, 22 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

فرسایش بیش از حد مجاز خاک، زنگ خطر برای طبیعت گیلان است

کد خبر: 3523 Print This Post
۲۸ دی ۱۳۸۹ | ۱۰:۲۵
فرسایش بیش از حد مجاز خاک، زنگ خطر برای طبیعت گیلان است

www.BanaNews.irمحقق و کارشناس ارشد آب و خاک مرکز تحقیقات کشاورزی گیلان گفت: افزایش فرسایش خاک و رسیدن آن به مقادیر بیش از حد مجاز در گیلان، زنگ خطر را برای طبیعت این استان سر سبز به صدا درآورده است.

به گزارش بنانیوز به نقل از ایرنا ، حمید غلامی افزود: فرسایش متوسط سالیانه خاک در گیلان به چهار تا پنج تن در هکتار رسیده است در حالی که استاندارد جهانی فرسایش خاک حدود سه تن در هکتار است.

وی اظهار داشت: براساس بررسی های انجام شده، در مناطق بالادست حوضه آبریز سد سفیدرود، این فرسایش سالانه به ۱۵تن در هکتار رسیده که نشان از یک فاجعه برای طبیعت گیلان دارد.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از فرسایش بیشتر خاک باید از عملیات آبخیزداری در مراتع استان بیشتر استفاده شود.

این محقق افزود: این میزان فرسایش خاک زیبنده استان گیلان با ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۴۰ هزار هکتار مرتع نیست و استانی با این حجم پوشش گیاهی و جنگلی، نباید فرسایش خاک بیش از حد مجاز در عرصه های طبیعی و حوزه آبخیز خود داشته باشد.

به گفته وی در دهه های اخیر به سبب تخریب شدید عرصه های جنگلی و مراتع در اثر چرای بی رویه دام ها و متجاوزین انسانی، زمینه فرسایش خاک در بالا دست حوزه آبخیز استان را فراهم کرده است.

وی گفت: از سوی دیگر تغییر کاربری اراضی و تبدیل غیراصولی عرصه های جنگلی و کشاورزی به سایر کاربری ها، عامل مهمی در بروز فرسایش و تخریب خاک به شمار می رود.

غلامی خاطر نشان کرد: حوزه های آبخیز پشت سد سفیدرود به دلیل نوع اقلیم نیمه خشک از پوشش گیاهی کم تری برخوردار است و بارندگی سالانه کمتر از ۲۵۰میلیمتر ، این مناطق را به لحاظ بهره برداری بسیار حساس و شکننده کرده است .

وی تاکید کرد: در سال های گذشته به دلیل بی توجهی به نوع و میزان بهره برداری از این عرصه ها، پوشش گیاهی آن کاهش پیدا کرده و توان تولید هرز آب و سیلاب در این عرصه ها بسیار بالا رفته است و هرساله خسارت زیادی به خاک و پوشش گیاهی آن وارد می شود.

وی میانگین فرسایش سالیانه خاک در کشور را هفت تن در هکتار عنوان کرد و گفت: از این طریق سالیانه دو میلیارد تن خاک کشور از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها