بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Monday, 21 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

توسعه شهرنشینی موجب تضعیف سیستم طبیعی تخلیه هوا در تهران شده است

کد خبر: 1069 Print This Post
۲۲ آذر ۱۳۸۹ | ۱۲:۲۹
توسعه شهرنشینی موجب تضعیف سیستم طبیعی تخلیه هوا در تهران شده است

www.bananews.irتهران – مدیر گروه پژوهشی هواشناسی دینامیکی و هم دیدی پژوهشکده هوا شناسی گفت: توسعه شهر نشینی و ساخت ساختمان های بلند موجب تضعیف سیستم طبیعی تخلیه هوا و آلودگی در تهران شده است.

به گزارش بنانیوز به نقل از ایرنا ، مجید آزادی افزود: اطراف تهران را کوه فرا گرفته و هر جا کوه وجود دارد شب ها به طور طبیعی باد از کوه به سمت دشت می وزد که به آن باد ‘ کاتاباتیک ‘ یا باد ‘کوه دشت ‘ گفته می شود.

وی با بیان اینکه به آنها بادهای محلی نیز گفته می شود اظهارداشت: این بادهای محلی با توسعه شهر نشینی و ساخت ساختمان های بلند تضعیف و از این رو چرخش طبیعی جریان هوا در شهر تهران مختل شده است .

عضو هیات علمی پژوهشکده هواشناسی گفت: جریان طبیعی این باد موجب خروج آلودگی از شهر می شود اما اکنون که در چرخه طبیعی آن اختلال ایجاد شده نمی توان انتظار خروج آلودگی از شهر را داشت و آلودگی در آن حبس می شود.

وی با اشاره به آلودگی طولانی مدت هوای شهر تهران افزود: راهکارهای متعددی برای کاهش آلودگی هوای تهران وجود دارد که باید با جدیت بیشتری دنبال شوند.

آزادی ادامه داد: گسترش حمل و نقل عمومی ، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده ، تولید سوخت استاندارد ، مکان یابی مناسب برای کارخانه ها و صنایع اطراف تهران و استفاده از فیلتر در کارخانه ها برخی از این راهکارها است.

وی گفت: میانگین مصرف سوخت در ایران برای هر ۱۰۰ کیلومتر بیش از ۱۰ لیتر است در حالی که در کشورهای اروپایی چهار لیتر است بنابراین باید با ارایه راهکارهای اصولی میزان مصرف سوخت را کاهش دهیم.

آزادی همچنین در زمینه مکان یابی کارخانه ها و صنایع در اطراف شهر تهران افزود: به طور طبیعی باد از سمت غرب به سمت شرق می وزد بنابراین وجود کارخانه ها و پایانه های مسافربری درغرب تهران موجب می شود تا آلودگی به سمت مرکز شهر و شرق هدایت شود از این رو مکان یابی مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.

مدیر گروه پژوهشی هواشناسی دینامیکی و هم دیدی پژوهشکده هوا شناسی ادامه داد: استفاده از فیلتر در کارخانه ها نیز بسیار حائز اهمیت است که به دلیل گران بودن استفاده نمی شود در حالی که باید مراجع نظارتی زیست محیطی نظارت کامل بر عملکرد کارخانه ها و صنایع آلاینده داشته باشند.

آزادی گفت : البته آلودگی فقط مشکل تهران نیست بلکه شهرهای بزرگ و صنعتی مانند اصفهان نیز در معرض‌ آلودگی هوا قرار دارند به گونه ای که پتانسیل آلودگی و تعداد روزهای آلوده شهر اصفهان از تهران بیشتر است بنابراین شهرهای صنعتی نباید فراموش شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها