بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۴ خرداد، ۱۳۹۷ | Friday, 25 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

زلزله ژاپن و تاثیر آن بر تقاضای فولاد

کد خبر: 9734 Print This Post
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۰۷:۵۰
زلزله ژاپن و تاثیر آن بر تقاضای فولاد

www.BanaNews.irبرخی معتقدند زلزله ژاپن تاثیرات متفاوتی روی تقاضا گذاشته و در کل خیلی کمتر از آنچه که در ابتدا تخمین زده شد است. بلافاصله پس از زلزله ۱۱ مارس پیش‌بینی شد که ۳۲ تا ۳۶ میلیون تن از ظرفیت فولادسازی تحت تاثیر قرار گرفته است؛ ولی حال برآورد‌های غیر رسمی به ۷ تا ۸ میلیون تن کاهش یافته و چه بسا رقم واقعی کمتر از این باشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بیشترین اثری که زلزله ژاپن روی صنعت فولاد گذاشته کاهش جهانی تولید خودرو خواهد بود چون عرضه قطعات اصلی از جانب ژاپن کاهش یافته است. اما با این حال آن قدر کم نشده که تقاضای کشورهای توسعه یافته افت شدیدی پیدا کند. تولید خودرو در اروپا امسال ۴۰ تا ۱۰۰ هزار خودرو کاهش می‌یابد که معادل ۳۱/۰ تا ۷۷/۰ درصد از کل تولید ۱۳ میلیون خودرو سبک تولید سالانه این قاره است. این کاهش موقتی تقاضای فولاد در میان مدت با افزایش تقاضا برای بازسازی آسیب‌ها جبران می‌شود. ساخت و ساز نیاز به فولاد ساختمانی را بالا می‌برد و برخی چون صادر‌کنندگان مقاطع سنگین کره جنوبی سود خواهند برد.

در بازار داخلی ژاپن، کارخانه جی‌اف‌ای استیل به دلیل نبود تقاضای داخلی پس از زلزله ماه گذشته، با افزایش موجودی مواجه شده است و به فکر کاهش تولید است. ظاهرا اثرات ناشی از زلزله ژاپن روی صنعت فولاد این کشور ماه گذشته کمتر از حد انتظار بود، ولی توقف فعالیت خودروسازان و کارخانه‌های قطعه‌سازی از ماه مه به بعد بر تولید فولادسازان تاثیر خواهد گذاشت.

پس از زلزله ژاپن کارخانه‌هایی چون نیپون استیل، جی‌اف‌ای و سومیتومو موقتا فعالیت ۷ کوره شرق ژاپن را قطع کردند. به نظر فعالان بازار حتی با احتساب فولاد مورد نیاز بازسازی‌ها باز هم تقاضای فولاد در ژاپن امسال افت خواهد داشت. این زلزله مخرب خودرو سازان را واداشت خطوط تولید را تعطیل کنند. فروش خودرو در ژاپن در ماه مارس نسبت به سال قبل ۳۷ درصد افت داشته است. به نظر فولاد سازان ژاپنی نیاز به فولاد برای بازسازی از تابستان به بعد افزایش می‌یابد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها