بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۵ فروردین، ۱۳۹۷ | Sunday, 25 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

زلزله اخیر ژاپن پوسته زمین را به طرز گسترده‌ای متلاشی کرده است

کد خبر: 9601 Print This Post
۳۱ فروردین ۱۳۹۰ | ۰۸:۲۶
زلزله اخیر ژاپن پوسته زمین را به طرز گسترده‌ای متلاشی کرده است

www.BanaNews.irقدرت زلزله ۱۱ مارس ژاپن و سونامی ناشی از آن تنها چیزی نیست که دانشمندان را شگفت زده کرده است. عواقب این زلزله برای پوسته زمین نیز یکی از معضلاتی است که دانشمندان از آن شوکه شده‌اند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ، زلزله ۹ ریشتری ژاپن و چهارمین زلزله قدرتمند ثبت شده در تاریخ همچنین منجر به تغییرات غیرمعمول، شدید و گسترده‌ای در پوسته زمین از طریق آبگونه سازی شده است.

زلزله در نزدیکی سواحل، بنادر و رودخانه‌ها می‌تواند زمین خیس و ماسه‌ای را تکان دهد و به طور موقت آن را از جامد به مایع تبدیل کند روندی که به آبگونه سازی مشهور است. ماسه سنگین و صخره‌ها غرق می‌شوند و آب و شن سبک تر به سطح زمین می‌آیند. سطح زمین به آرامی تغییر می‌کند.

آبگونه سازی ناشی از زلزله ژاپن در طول صدها مایل می‌تواند احساس شود و حتی مهندسان با تجربه‌ای که به دیدن مناطق فاجعه زده به طور مثال پس از زلزله شیلی و نیوزلند عادت کرده‌اند را شوکه کند.

در تحقیقات جدید این سؤال مطرح شده که آیا مقررات کنونی ساختمان سازی در سایر مناطق آسیب پذیر مانند اروگون، واشنگتن و کالیفرنیا می‌تواند در برابر این آبگونه سازی شدید مقاومت کند.

اسکات اشفورد به لایو ساینس گفت: ما نمونه‌هایی از آبگونه سازی پوسته زمین را به این شدت دیده بودیم اما فاصله و گستره این پدیده در ژاپن به طرز نا معمولی شدید است.

در برخی مناطق کل سازه در حال غرق شدن در رسوب بوده است. تغییرات پوسته زمین لوله کشی‌ها آب، فاضلاب و گاز را تخریب کرده و عملکردهای بنیادین مورد نیاز در منطقه را فلج کرده است. ما جاهایی را دیدیم که تا ۱٫۲ متر هم نشست کرده بودند.

به نوشته مجله لایو ساینس مدت زمان ۵ دقیقه‌ای زلزله ژاپن می‌تواند کلید شدت آبگونه سازی بوده و ممکن است دانشمندان را مجبور کند تا تخمین آسیب‌های ناشی از آن را مورد بازبینی قرار دهند. این پدیده در پوسته‌های جوانتر زمین می‌تواند بسیار مهمتر باشد.

لایه‌های جوان از نظر زمین شناسی آنهایی هستند که در ۱۰ هزار سال گذشته شکل گرفته‌اند. برای مثال در اورگون این مناطق شامل اکثر مناطق پایین شهر پورتلند، فرودگاه بین‌المللی پورتلند، مناطق صنعتی نزدیک به آنها می‌شوند.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها