بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۶ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Thursday, 26 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

رئیس کمیته مخاطرات زلزله خراسان رضوی هشدار داد:

گسل جنوبی مشهد پتانسیل لرزه‌خیزی دارد

کد خبر: 86042 Print This Post
۳۰ دی ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۶
گسل جنوبی مشهد پتانسیل لرزه‌خیزی دارد

رئیس کمیته مخاطرات زلزله اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: بر اساس شواهد گسل جنوبی مشهد می‌تواند در زمره گسل‌های دارای پتانسیل لرزه‌خیزی تلقی شود که در هنگام فعالیت و زلزله ساخت و سازهای واقع در این بخش شهر را دچار خسارت کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، محمدرضا مهردوست مسئول دفتر نمایندگی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و ریاست کمیته مخاطرات زلزله استان درباره وضعیت گسل جنوبی مشهد اظهار کرد: به لحاظ زمین‌شناسی در این بخش شهر مشهد گسلی وجود دارد و مطالعات زیادی بر روی این گسل در حال انجام است که به زودی گزارش دقیق آن توسط کارشناسان مربوطه آماده و ارائه می‌شود.

وی افزود: بر اساس شواهد این گسل می‌تواند در زمره گسل‌های دارای پتانسیل لرزه‌خیزی تلقی شود که می‌تواند بخشی از ساخت و ساز مهم مشهد که در این بخش واقع شده است را در هنگام فعالیت و زلزله دچار خسارت نماید.

مهردوست درباره تاب‌آوری ساخت و سازهای فعلی شهر مشهد در برابر لرزه‌های محتمل ناشی از گسل‌های اطراف این شهر، اظهار کرد: در ۱۵ سال گذشته ساخت و ساز شهری در شهر مشهد با تلاش نهادها، ادارات ذیربط و همچنین جامعه مهندسی پیشرفت قابل‌توجهی داشته است که این به همت مهندسان طراح و ناظر و نظارت عالیه در سازمان نظام‌مهندسی استان بوده است. طراحی منطبق بر آئین‌نامه، جوشکاری حرفه‌ای و … همه و همه مؤید پیشرفت نسبت به گذشته در کیفیت ساخت و ساز است.

وی تأکید کرد: اما هنوز کار تا شرایط ایده آل باقی است، در حال حاضر در شهر مشهد ساختمانی بدون پی نواری و اسکلت فلزی با بتنی مقاوم در برابر زلزله، مهاربند جانبی (بادبند- دیوار برشی) و سقف بتنی اجرا نمی‌شود، ولی قطعاً ایرادهایی در اجرای ساختمان‌ها بوده که امکان دارد در هنگام زلزله موجب خسارت شود، به هر حال می‌بایست نظارت و دقت در اجرا جهت انطباق نقشه‌های اجرائی و آنچه در واقعیت اجرا می‌شود، تشدید شود.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها