بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۷ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Friday, 27 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

شب فراموش نشدنی برای مردم شهرتهران و استان‌های البرز و قم و مرکزی

کد خبر: 85820 Print This Post
۳۰ آذر ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۵
شب فراموش نشدنی برای مردم شهرتهران و استان‌های البرز و قم و مرکزی

بنانیوز- شب ۲۹ و بامداد ۳۰ آذر ۹۶ شب فراموش نشدنی بخصوص برای مردم شهرتهران و استان‌های البرز و قم و مرکزی بود.
باز یک تجربه لرزش پس از ۴۰ روز از زمین_لرزه_ازگله و ۱۰ سال از زمین_لرزه کهک قم. اما اینبار در پایان روز و ساعاتی آغازین نیمه شب که شاید باعث شب بیداری شهروندان قبل از شب_چله شد.
ترس، تشویش، نگرانی، بی‌‌خبری، خنده، شایعه، جوک همه و همه با هم بروز کرد. رفتارهای صحیح و ناصحیح، هرج و مرج و نگرانی و جستجوی سوالات زیاد و پیگیری احتمالات آتی همه از خصوصیات اینگونه شرایط است. ولی چه باید کرد؟
خیلی‌ها تا پاسی از شب بیدار بودند و برخی نیز شب را تا صبح در خودرو و یا در خارج از فضاهای بسته سر کردند. ولی همه یک سوال داشتند. آیا این لرزش ادامه دارد یا تمام شد؟ ما دقیقا باید چه کاری انجام دهیم؟ به چه اسباب و تجهیزاتی نیاز داریم؟ دوست و اشنایمان کجاست؟ چه می‌کند؟ چه باید انجام دهیم که آسیب نبینیم؟ چقدر به پیام‌های مسئولین اعتماد کنیم و اصولا چه کسی حرف درست را می‌زند؟
سوال زیاد است و جواب زیادتر از سوالات.
متاسفانه در این ۴۰ روز پس از زمین_لرزه_ازگله خیلی از افراد بدون داشتن تجربه و دانش و تخصص در فضای مجازی پیام تولید می‌کنند و بازنشر می‌دهند و گاهی فرمان که این کنید و آن کنید و این آقای بزرگ بود و هست. سوال مهم این است چرا مردم از نهادهای مطلع و یا مسئول به سمت افراد سوق پیدا می‌کنند؟ چرا اعتماد نیست؟ چرا اطلاع و آگاهی کم است؟
برای برخی از افراد این شرایط_اضطراری دیگر عادی شده و این رفتارهای ناصحیح شاید هنجار و الگو ولی در پاسخ به تمام سوالات تنها می‌شود یک جمله گفت. اگر با آگاهی و تفکر به سمت اقدام_و_عمل منطقی و نه هیجانی حرکت کنیم حتماً هم خود و هم اطرافیان ما ایمن خواهند بود.
بیاییم از این فرصت و تجربه بیاموزیم نه اینکه بترسیم. بیاییم حس نگرانی و ترس را به انگیزه آموختن تبدیل کنیم. بیاییم همین امروز آگاهی خود و اطرافیان را با کسی اطلاعات و راهنمایی اصولی از منابع معتبر افزایش دهیم. بیاییم همین امروز با وسایلی که در منزل و محل کار خود داریم کوله_نجات را تهیه کنیم و با خانواده نقشه و برنامه_اقدام پس از حادثه را تهیه و عملیاتی کنیم. بیاییم با هم مهربان باشیم و بیاییم به ما و جمع فکر کنیم به جای من و تنها خودمان.
امیدوارم این حس و عطش دانستن فردا سرد نشود. امیدوارم قیمت وسایل و تجهیزات امدادی از امروز گران نشود. امیدوارم مسئولین و مقامات سازمان پیشگیری و_مدیریت بحران_شهر_تهران و سازمان_مدیریت_بحران_کشور و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و شورای اسلامی شهر و استانداری و سازمان‌های عضو شورای_مدیریت_بحران و سازمان_های_مردم_نهاد بیش از پیش نسبت به نقش و مسئولیت خود درقبال جامعه و مردم توجه کنند. امیدوارم لایحه قانون سازمان مدیریت بحران کشور به درستی و تخصصی بازنگری و در مجلس_شورای_اسلامی بررسی و تصویب شود. امیدوارم فرصت از دست نرود.
بیاییم امیدوار باشیم از این هشدار و تلنگر به تفکر و عمل حرکت می‌کنیم. ایدون باد.

 

۳۰ آذر ۱۳۹۶
حسام_الدین_نراقی
انجمن_امداد_ایرانیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها