بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۲ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 22 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

کرمان و سه زمین‌لرزه با شدت یکسان در ۱۴ سال گذشته

کد خبر: 85714 Print This Post
۱۱ آذر ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۰
کرمان و سه زمین‌لرزه با شدت یکسان در ۱۴ سال گذشته

سه زمین‌لرزه با شدت تقریبا یکسان طی ۱۴ سال اخیر در استان کرمان اتفاق افتاده اما خوشبختانه سومی تقریبا به خیر گذشت.

به گزارش بنانیوز، زلزله ۶.۶ ریشتری بم در پنجم دی‌ماه ۸۲، بین ۴۰ تا ۵۰ هزار کشته بر اساس آمارهای غیررسمی از خود به جای می‌گذارد تا یکی از بزرگترین فاجعه‌های انسانی در استان کرمان رقم بخورد.

حدود یک سال بعد در چهار اسفندماه ۱۳۸۳ در همان استان و این بار در شهر زرند زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۴ ریشتر در ساعت ۵:۳۰ صبح به وقوع می‌پیوندد که ۹۱۲ نفر را به کام مرگ می‌کشاند.

روز گذشته نیز زلزله‌ای تقریبا با همین مقدار ریشتر و در همین ساعات رخ می‌دهد این بار در منطقه هجدک راور ساعت ۶:۰۲ صبح اتفاق می‌افتد؛ بزرگی ۶.۱ ریشتر بدون تلفات انسانی و البته فقط ۵۱ مصدوم که عمدتا سرپایی مداوا شدند. حجم تخریب‌ها نیز با دو حادثه قبلی قابل مقایسه نیست. صرفا ۱۵۰۰ واحد مسکونی تخریب شده‌اند که عمدتا خشت و گلی بودند و از بازسازی‌های یک دهه اخیر باز مانده بودند.

این در حالی است که در زمین لرزه بم تقریبا ۹۰ درصد شهر ویران شده بود.

مسئولان بنیاد مسکن مدعی هستند که نوسازی حدود ۹۵ هزار واحد مسکونی طی یک دهه اخیر که پس از زلزله بم و زرند اتفاق افتاده، علت پایین بودن حادثه بوده است ادعایی که چندان بی‌مورد نیست. در غیر این صورت باید منتظر فاجعه‌ای به وسعت دو حادثه قبلی می‌بودیم. آن هم در شرایطی که کشور هنوز درگیر وسیع‌ترین زمین‌لرزه غرب کشور طی دهه‌های اخیر است.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها