بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ اسفند، ۱۳۹۶ | Thursday, 22 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

سیستم هشدار زودهنگام سونامی با صوت‌شناسی زلزله

کد خبر: 44749 Print This Post
۲۰ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۰:۳۶
سیستم هشدار زودهنگام سونامی با صوت‌شناسی زلزله

http://www.bananews.ir/دانشمندان آمریکایی در کشفی که می‌تواند به یک سیستم هشدار زودهنگام سونامی منجر شود، اظهار کرده‌اند که صوت شناسی یک زمین‌لرزه می‌تواند قابلیت تولید سونامی توسط آن را نشان دهد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محققان دانشگاه استنفورد می‌گویند که آنها ویژگی‌های صوت‌شناسی کلیدی زلزله ۲۰۱۱ ژاپن را شناسایی کرده‌اند که به شدت نشانگر قابلیت تولید سونامی بزرگ توسط آن بوده و اینکه امواج صوتی تولید شده توسط زمین لرزه در دریا احتمالا ۱۰ دقیقه قبل از خود سونامی به زمین رسیده است.

اگر این تعبیر درستی باشد، این دانشمندان توانسته‌اند یک سیستم هشدار در مورد امکان وقوع سونامی بزرگ را ارائه کنند.

سیستم‌های مختلف می‌توانند زلزله‌های زیر دریا را شناسایی کنند اما نمی‌توانند با اطمینان بگویند که کدامیک منجر به وقوع سونامی شده یا اندازه موج را پیش‌بینی کنند. همچنین دستگاه‌های مبتنی در اقیانوسها نیز تنها چند دقیقه پیش از سونامی می‌توانند هشدار بدهند.

از آنجایی که صدای یک رویداد لرزه‌ای پیش از خود موج به زمین می‌رسد، محققان می‌گویند که شناسایی علائم خاص صوتی زلزله‌های تولید کننده سونامی می‌تواند به سیستمهای هشدار با عملکرد سریعتر برای سونامی‌های بسیار بزرگ منجر شود.

اگرچه این یافته‌ها می توانند برای مناطق گسل سونامی ساز در سراسر جهان اعمال شوند اما محققان اذعان کرده‌اند که ویژگی‌های علائم بارز صوتی ممکن است بسته به زمین‌شناسی محیط محلی متفاوت باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها