بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 20 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

درخواست دفتر کاهش بلایای اسکان بشر ملل متحد در تهران برای افزایش حوزه عملکردی

کد خبر: 20584 Print This Post
۳۰ آبان ۱۳۹۰ | ۱۰:۲۶
درخواست دفتر کاهش بلایای اسکان بشر ملل متحد در تهران برای افزایش حوزه عملکردی

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی از درخواست این وزارتخانه برای افزایش اختیارات و حیطه عملکری دفتر کاهش بلایایی اسکان بشر ملل متحد در تهران همزمان با شهر مشاور مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل به تهران خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، مهندس سید علی لطفی زاده با اشاره به هدف سفر نماینده سازمان اسکان بشر ملل متحد به ایران اظهار کرد: پنج سال پیش توافقنامه‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و برنامه اسکان بشر ملل متحد امضا شد که به موجب آن یک دفتر موضوعی و منطقه‌ای در ایران دایر شد. این دفتر برای مقابله و کاهش آثار و بلایای طبیعی، همچنین مقاوم‌سازی سازه‌ها و رعایت اصول و نکات ایمنی در طراحی ساخت و سازها را برعهده گرفته و دنبال می‌کند.

معاون اقتصاد و برنامه‌ریزی حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: سفر نماینده اسکان بشر به ایران با هدف ارزیابی برنامه اسکان بشر ملل متحد تهران، بررسی تمدید فعالیت این دفتر و رسیدگی به درخواست جمهوری اسلامی برای افزایش حیطه وظایف فعالیت این دفتر از وضعیت فعلی و مهمتر از همه موضوع کاهش بلایای طبیعی است.

لطفی‌زاده یادآور شد: جمهوری اسلامی برای تمدید این توافقنامه درخواست داد تا موضوع بلایای طبیعی به همه موضوعات که در دستور کار اسکان وجود دارد، افزایش پیدا کند؛ چراکه تجربیات خوبی در کشور وجود دارد و این دفتر منطقه‌ای می‌تواند این تجربیات را در اختیار کشورهای منطقه قرار بدهد.

وی تصریح کرد: در این جلسات سعی شده که در قالب ملاقاتهایی که با مسئولان مسکن مهر و مسئولان موضوع سکونتگاه‌های غیر رسمی و همکاران ما در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ارتباط با مسکن روستایی صورت می گیرد تا با سیاستهای جمهوری اسلامی در این راستا بیشتر آشنا شوند.

لطفی زاده درباره تمدید این برنامه در ایران گفت: در حقیقت نماینده اسکان بشر از حجم فعالیتی که درخصوص تامین مسکن برای اقشار مختلف مردم در کشور در حال انجام است و سرعتی که در تامین مسکن در کشور وجود دارد اظهار شگفتی و اعلام کرد که در هیچ جای دنیا یک چنین طرحی سابقه نداشته است و از طرف دیگر با توجه به وسعت برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌هایی که در کشورمان انجام شده، تجربیات جمهوری اسلامی ایران را در این بخش قدرتمند دانسته است.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم این دفتر بتواند در همه موضوعاتی که موردنظر است، فعالیت خود را ادامه بدهد.

معاون اقتصاد و برنامه ریزی حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی درخصوص اسکان حقوق بشر (هپی تات) گفت: ‌سازمان ملل متحد هماهنگ‌سازی برنامه‌های در حال اجرای دفاتر و موضوعاتی را در دستور کار خود قرار داده است که بستگی به اجماع کشورهای عضو دارد و از آن جمله برنامه اسکان بشر ملل متحد است که در این سازمان تصویب شده و برای این برنامه مدیر اجرایی تعیین شده است و دفتری در نایروبی در پایتخت کنیا به این منظور تاسیس شده است.

لطفی‌زاده افزود: کشورهای عضو این سازمان یعنی ملل متحد برای تحقق برنامه اسکان بشر ملل متحد هر دو سال یکبار در این محل جمع می‌شوند و پیشرفتهای خودشان را در راستای اسکان بشر، هم به اطلاع سازمان و هم به اطلاع سایر اعضا می رسانند.

وی افزود: ایران مستعد بلایای طبیعی به خصوص زلزله است و با توجه به اینکه تجربیات کشور ما در مدیریت این حوادث، بلایا و برنامه‌های کلان بسیار است موافقتنامه‌ای بین ایران و برنامه اسکان بشر ملل متحد برای ایجاد دفتر امضا شد تا اینکه بتواند از طریق ایران کشورهای همسایه ایران، کشورهای منطقه، آسیای میانه و قفقاز را تحت پوشش قرار دهد و موضوع پیشگیری از بلایای طبیعی و تلفات ناشی از آن در این کشورها بررسی و برنامه‌هایی را در این راستا اجرا کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها